UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

“Zapiski Lubuszan z “Czasów zarazy” 2020″. Socjolożki UZ na tropie [Kwadrans Akademicki]

Praca socjologa polega na tropieniu i obserwowaniu złożonych relacji społecznych. W marcu 2020 roku świat był dopiero na początku walki z tajemniczym wirusem, który wywołał trwający do dzisiaj globalny kryzys. Zapaść służby zdrowia i załamanie gospodarek wszystkich krajów wpłynęły na społeczne nastroje. Okazało się, że gwałtowne zmiany mogą być przedmiotem inspirujących badań. Socjolożki z Uniwersytetu Zielonogórskiego wzięły pod lupę życie Lubuszan w czasach zarazy.

Panie profesorki Dorota Szaban i Beata Trzop są autorkami “Zapisków Lubuszan z “Czasów Zarazy”2020”. Publikacja dostała nominację do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego 2020. Obie panie związane z Instytutem Socjologii UZ w czasie prowadzonych badań stanęły przed trudnym dylematem etycznym.

Sytuacja całkowitego zamknięcia i izolacji społecznej nie jest łatwa dla badacza, dla którego naturalnym środowiskiem są ludzie. W “Kwadransie Akademickim” zapytaliśmy w jaki sposób socjolożki pozyskiwały materiał do wnikliwej analizy?

Walka z koronawirusem ciągle trwa. Dzisiaj jesteśmy przed spiętrzoną trzecią falą i gwałtownie zwiększającą się liczbą zakażeń i śmiertelności. Choć, to brzmi absurdalnie, trzeba jednak patrzeć z optymizmem w przyszłość. Pandemia koronawirusa w społeczeństwie globalnego ryzyka może przynieść pozytywne zmiany.

Dorota Szaban i Beata Trzop mają w planach następny projekt. Podmiotem obserwacji będą studenci pierwszego roku, którzy mają za sobą doświadczenia związane z egzaminem maturalnym i rozpoczęciem studiów w czasie Covid 19.

Cała rozmowa z dr hab. Beatą Trzop, prof. UZ  na temat pracy socjologa i książki “Zapisków Lubuszan z “Czasów Zarazy”2020” możecie zobaczyć na radiowym facebooku.

Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: