UCZELNIA:

Z murów uczelni do własnego biznesu. Tydzień Przedsiębiorczości na UZ

Od wielu lat Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Pokazuje, że po studiach, a nawet w ich trakcie, można mieć stabilną pozycję na rynku pracy.

Misją święta jest promowanie przedsiębiorczości młodych ludzi. W odnalezieniu swojego pomysłu na biznes pomagają eksperci.

Zaprosiliśmy instytucje, które wspierają na co dzień młodych ludzi, którzy chcą na przykład założyć działalność gospodarczą, aby tutaj, na naszej uczelni, otrzymali szeroką konsultację w tym zakresie. Zdarzają się takie jednostki, które chcą założyć własną działalność, chcą być pracodawcą dla samego siebie. W związku z tym stworzyliśmy taką możliwość, żeby tu na miejscu otrzymać szeroką gamę informacji na ten temat.Monika Rutkowska, Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego

Aby ułatwić sobie start z własnym biznesem, można skorzystać z funduszy europejskich. Specjaliści z punktu informacyjnego radzili, jak to zrobić.

Przygotowaliśmy przede wszystkim możliwości na założenie działalności gospodarczej z pomocą funduszy europejskich. Dla tych studentów, którzy już mają własne firmy, doradzamy także, jak rozwijać własną działalność. Zapraszamy do nas, porozmawiamy na temat możliwości, ale także zdiagnozujemy problemy. Nasza praca polega na diagnozie osobistej. Pytamy o szczegóły, bo nawet miejsce prowadzenia działalności czy miejsce zamieszkania jest ważne w kontekście pozyskiwania funduszy europejskich.Grzegorz Rozmarynowski, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Do założenia własnego przedsiębiorstwa społecznego lub spółdzielni socjalnej nakłaniał Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Istnieją bowiem przykłady firm, które założyli absolwenci uczelni.

Jesteśmy tutaj po to, by mówić o przedsiębiorczości. Tej społecznej przede wszystkim, ponieważ Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej wspiera fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne. Pokazujemy alternatywę do klasycznego biznesu. Chcemy pokazać naszą ofertę i zachęcić do tego, żeby studenci otwierali się na nowe, na swoją drogę zawodową i już teraz, w trakcie studiów, zdobywali doświadczenia, choćby poprzez wolontariat czy pracę w trzecim sektorze – fundacji czy stowarzyszeniu. Czy są już jakieś efekty? Mamy byłych studentów, którzy poprzez działania w fundacji zrealizowali swoją pasję i na przykład są artystami.Agata Karchut, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej

Podczas Tygodnia Przedsiębiorczości studenci mogą również wypełnić testy kompetencji. Dostęp do nich można uzyskać przez stronę Biura Karier. To formularze, które określają nasze zdolności uczenia się, myślenia abstrakcyjnego czy rozwiązywania problemów. Mogą być pomocne w planowaniu kariery zawodowej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00