UCZELNIA:

Wiarygodność i rzetelność dziennikarska

To główne zagadnienia poruszane drugiego dnia Polsko-Niemieckich Dni Mediów. Według wielu żurnalistów, zwiększająca się liczba dziennikarzy obywatelskich zagraża rzetelności.

Ten dzień rozpoczął się od kilku równoległych warsztatów. Podczas jednego z nich poruszono kwestie mediów społecznościowych oraz skutków ich istnienia dla wiarygodności i rzetelności dziennikarzy. W wyniku dyskusji okazało się, że coraz większym problemem staje się tzw. „dziennikarstwo obywatelskie”.

Ines Pohl swoje zdanie argumentuje tym, że dziennikarze obywatelscy nie mają profesjonalnego dystansu do tworzonych przez siebie materiałów. Zwiększająca się rola mediów społecznościowych w dodatku ułatwia im działania. Inni zgromadzeni goście byli podobnego zdania. Niestety znaczna ilość dziennikarzy obywatelskich zamieszcza pod swoim imieniem i nazwiskiem materiały innych profesjonalistów, nie przyznając się do tego. Walka z tym problemem jest niestety trudna.

Populizm, migracja i czasy postprawdy. Język w nowej rzeczywistości politycznej – szanse i zagrożenia – to kolejna debata, którą prowadziła Agnieszka Romaszewska-Guzy. Skupiono się przede wszystkich na okładce Aleksandry Rybińskiej „Islamski gwałt na Europie”, która wywołała ogromną dyskusję. Poruszono jednocześnie kwestię autentyczności dziennikarskiej i tego, czy media są przede wszystkim ostrożne. Media w Polsce podzielone są tak naprawdę politycznie, dlatego Aleksandra Rybińska zapewniła, że zawsze mówi to, co chce, bo to według niej jest rzetelność dziennikarska i przede wszystkim należy kierować się faktami.

Ostatnim punktem wydarzenia była debata: Wiarygodność dziennikarstwa (i walka o nią). Jak dotrzeć do ludzi? Podobieństwa i różnice w krajobrazie i krytyce mediów w Polsce i Niemczech.

Prof. Magdalena Steciąg o wiarygodności mediów

Okazało się niestety, że w związku z walką gazet o przetrwanie zatracają one pewne ważne wartości, czego wynikiem są np. coraz ostrzejsze okładki. Dużą rolę odgrywa także słabsza pozycja dziennikarza w medium, w którym pracuje. Dążenie młodych ludzi do szybkich zarobków też nie pomaga. Według niektórych osoby dopiero wchodzące w profesjonalny świat mediów powinny poświęcić kilka lat na uformowanie się, z czego część osób rezygnuje, szukając innej stabilniejszej pracy.

  • Na wczorajszej Gali Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii „Prasa” zwyciężył Rainer Shulze za artykuł „Der Spiegel”,
  • „Radio” dr Conrad Lay, za reportaż „Eine Stadt, die sish nich mehr fremd ist, Breslau”,
  • „Telewizja” Dagmar Witmmers, za jej reportaż „Als Zwangsarbeiter”.

My Polacy także mamy powód do dumy. Nagrodę specjalną w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” otrzymała Monika Iłowska-Walkowiak za audycję radiową „Chodzą ulicami ludzie…”, wyemitowaną przed Radio Zachód.

Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej z Uniwersytetu Zielonogórskiego brali czynny udział w Dniach Mediów. Dostali wiele rad od cenionych dziennikarzy i na pewno zapamiętają tę lekcję na długo.

Relacja: Dorota Gut, Sandra Siwak
Nagranie audio: Zofia Popielecka, Adrianna Socha

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00