UCZELNIA:

Do szpitala uniwersyteckiego już tylko krok!

Jest notarialne potwierdzenie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w placówkę uniwersytecką. Akt podpisali przedstawiciele spółki szpitalnej i uniwersyteckiej.

Marszałek Elżbieta Polak przypomniała, że na mocy umowy Uniwersytet Zielonogórski uzyskuje większościowy pakiet udziałów szpitala. Placówka zmieni nazwę na Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

– Mogę tylko dodać, że nieruchomości pozostają własnością samorządu województwa, ale nowo powstała spółka jest beneficjentem wszystkich inwestycji zrealizowanych w szpitalu. W poprzedniej i obecnej perspektywie, od 2008 roku, razem jest to kwota 196 milionów. Oczywiście w tej kwocie podaję Centrum Matki i Dziecka, bo umowa jest już podpisana. Instytut Patomorfologii, dziekanat, Centrum Neurochirurgii, w tym roku środki na budowę nowego budynku administracyjnego, tzw. łącznik. Zadbaliśmy więc o to, by start szpitala uniwersyteckiego był dobry – uzupełnia marszałek.

Jako szpital uniwersytecki lecznica znajdzie się na szóstym poziomie finansowania. Oznacza to wzrost kontraktu z NFZ o 40 milionów złotych. Więcej pieniędzy trafi także do Uniwersytetu Zielonogórskiego – będą to ok. 4 miliony dotacji więcej.

Ze swojej strony uczelnia zobowiązuje się do zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej kadry. O aktualnym i przyszłym funkcjonowaniu bazy naukowo-dydaktycznej mówił prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich UZ:

– Już zatrudniamy specjalistów w klinikach, które są przy Wydziale Lekarskim. Mamy informacje po wizycie Polskiej Komisji Akredytacyjnej, że to jest bardzo ciekawy pomysł, by kierownicy oddziałów byli w szpitalu, kierownicy katedr, do spraw naukowych – na wydziale. Myślę, że to spowoduje również rozwój naukowy. Nie będzie potrzeby, by nasi lekarze wyjeżdżali gdzieś robić doktoraty. Myślę, że będzie taka możliwość – oczywiście nie od razu, bo budujemy kierunek – by docelowo wszystkie stopnie robili u nas.

Obecnie na kierunku lekarskim studiuje 180 studentów. W tegorocznej rekrutacji przyjętych zostanie 120 kolejnych.

Elementem procesu powołania spółki będzie także przekazanie nowej umowy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument zabezpieczy majątkowy interes samorządu województwa.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: