UCZELNIA:

Sześciu wspaniałych z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Studenci nagrodzeni stypendiami ministra

W minionym roku do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynęło ponad 1800 wniosków o stypendium dla uzdolnionych studentów. W ponad 600 przypadkach resort wydał pozytywną decyzję. W gronie szczęśliwców znalazło się sześciu studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Naszych żaków doceniono za osiągnięcia naukowe i artystyczne. Aż trzy osoby – Anna Sokalska, Łukasz Śliwiński i Hubert Gliński – to studenci logistyki na Wydziale Ekonomii i Zarządzania. Wszyscy reprezentują też Koło Naukowe Logistyki „logUZ”. Nagrodzoną studentkę zapytaliśmy o to, co daje jej stypendium ministra:

Ciężko na to pracowałam – dużo artykułów, konferencji, jeden wyjazd na Słowację. Teraz organizujemy III Zielonogórskie Dni Logistyki. Przygotowujemy się do tego już od początku roku akademickiego. Mamy nadzieję, że do maja uda się wszystko załatwić. Stypendium zdecydowanie motywuje do dalszego działania. Na pewno dalej będę się starała o nie, być może w przyszłym roku.Anna Sokalska, studentka logistyki

Studenci podkreślają, że na wyróżnienie pracuje się cały rok. Ważne jest to, aby aktywnie działać zarówno na samej uczelni, jak i reprezentować ją na zewnątrz. A temu służą krajowe oraz międzynarodowe konferencje, pokazy ich prac czy występy, co nasi stypendyści mają już na koncie.

Gram sporo koncertów, sporo projektów. W ubiegłym roku wydałam autorską płytę, która była moim marzeniem – „Czekając na miłość”. Została ona zauważona przez krytyków muzycznych i nominowana do finału konkursu „Płytowy debiut roku”. Wygrała w kategorii jazz. Dostałam również tytuł Polskiego Jazzowego Debiutu 2017 roku jako wokalistka. Tych sukcesów było sporo. Cieszę się więc, że moje starania doceniono w ministerstwie.Patrycja Kamola, studentka edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej

Dyscypliny artystyczne to jedne z najbardziej kosztownych działalności. W tej sytuacji kwota ministerialnego stypendium jest ogromnym wsparciem finansowym dla studentów. Nie zawsze łatwo też pogodzić bieżącą naukę z prezentacją dorobku.

Mogę na swoim przykładzie powiedzieć, za co to stypendium: zagraniczne wystawy indywidualne. Głównie one przyczyniły się do otrzymania tego stypendium. Łatwo pogodzić naukę z działalnością, zwłaszcza jeśli jest to pasja i miłość życia.Liwia Litecka, studentka malarstwa

Za osiągnięcia artystyczne, także w dziedzinie malarstwa, stypendium otrzymała również Izabela Sak.

Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Ich kwota wynosi 15 tysięcy złotych dla jednego studenta i jest wypłacana jednorazowo.

Rozmowy ze stypendystkami – dostępne poniżej.

Anna Sokalska

Patrycja Kamola

Liwia Litecka

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00