UCZELNIA:

Przedsiębiorcy poprowadzą zajęcia, a studenci skorzystają z technologii!

Na uniwersytecie powstanie nowoczesne laboratorium komputerowe

Uniwersytet Zielonogórski zwyciężył w konkursie projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Starał się o dotację na inwestycję we współpracę z przedsiębiorcami i nowoczesne nauczanie. Kwota dofinansowania to prawie 10 milionów złotych.

Dzięki temu zastrzykowi gotówki na uczelni powstanie centrum komputerowe, z którego skorzystają studenci i wykładowcy. W imieniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, czek na inwestycję wręczył Stanisław Iwan, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

To jest projekt związany generalnie z poprawą dydaktyki. Ma z jednej strony przygotować nowoczesne narzędzia – będzie to centrum komputerowe. Z drugiej strony – podniesie kwalifikacje zarówno pracowników dydaktycznych, którzy będą uczyli studentów w tym centrum. A poprzez to ta wiedza przełoży się na wyższy poziom umiejętności przyszłych absolwentów, na których czeka gospodarka. My tę gospodarkę chcemy zmieniać, nawet musimy ją zmieniać, żeby szła w kierunku gospodarki 4.0. Tej, gdzie cyfryzacja, informatyzacja, robotyka będzie kształtowała wartość dodaną w przemyśle.Stanisław Iwan

Centrum komputerowe powstanie m.in. na potrzeby Wydziału Mechanicznego, Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz Collegium Medicum (wcześniejszego Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu). Dlaczego właśnie te jednostki biorą udział w projekcie?

To są te wydziały, w których potrzeby interdyscyplinarnego rozwoju są największe. Chociażby w zakresie nauki o zarządzaniu, ekonomii, logistyki, gdzie te zmiany zachodzą błyskawicznie, takie laboratorium komputerowe na pewno wypełni lukę, która nieuchronnie powstaje. Uczelnia nie jest sama w stanie w tak szybkim czasie zapewnić najnowszych urządzeń, a dzięki temu projektowi jesteśmy w stanie kupić sprzęt najnowszej generacji.prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. studenckich

Działanie jest również skierowane do przedsiębiorców. – Chcemy zaprosić ich do prowadzenia zajęć – mówił prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, prof. Andrzej Pieczyński.

Pracownicy będą zapraszani do prowadzenia zajęć. Szczególnie istotne jest to przy profilach praktycznych, a mamy ponad 20 kierunków o tym profilu. Druga sprawa: będziemy wysyłać studentów na praktyki i staże do przemysłu, żeby tam również znaleźli swoje miejsce, przymierzyli się do dalszego działania po zakończeniu studiów.prof. Andrzej Pieczyński

Projekt już się rozpoczął i będzie realizowany do końca stycznia 2023 roku. Będzie miał charakter międzynarodowy. Na uczelnię sprowadzani będą eksperci z zagranicy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00