UCZELNIA:

Jubileuszowa, ale inna niż wszystkie. Inauguracja roku akademickiego

– Wierzę w to, że w dzisiejszym „scyfryzowanym” świecie jesteśmy w stanie nawiązywać relacje i bez osobistych kontaktów stworzyć dobrze współpracującą wspólnotę – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego prof. Wojciech Strzyżewski, który dziś oficjalnie odebrał insygnia władzy rektorskiej.

Ze względu na obostrzenia sanitarne, to była mniejsza niż zwykle, choć równie dostojna inauguracja. Punktem kulminacyjnym było przekazanie władzy rektorskiej.

Swoje dwie kadencje kierowania uczelnią podsumował prof. Tadeusz Kuczyński. To pod jego wodzą Uniwersytet Zielonogórski połączył się z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie. To w czasie 8 lat władzy prof. Kuczyńskiego mogli rozpocząć naukę przyszli prawnicy czy lekarze.

Rozwój uczelni świetnie oddaje opublikowany po raz 21 ranking miesięcznika “Perspektywy”. Jest w 2006 roku zajmowaliśmy w nim 65. miejsce. Sześć lat później było to miejsce 58. Dzisiaj zajmujemy miejsce 37. Wyprzedziliśmy m.in. uczelnie z Bydgoszczy, Białegostoku, Kielc, Opola, Koszalina, Radomia, Częstochowy.

Prof. Kuczyński w swoim przemówieniu dziękował tym, z którymi miał okazję współpracować w ciągu ostatnich 8 lat. Następnie przekazał insygnia, a tym samym oficjalnie władzę nowemu rektorowi prof. Wojciechowi Strzyżewskiemu.

Nowy rektor zaznaczył, że dzisiejsza inauguracja była już dwudziestą w historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Świętowanie jubileuszu zostało jednak przeniesione na przyszły rok.

Budowanie wizerunku poprzez historię, podtrzymywanie tradycji, podnosi prestiż uczelni i jest jego siłą. Nie chcemy rezygnować z obchodów jubileuszu w związku z “covidowymi” ograniczeniami, ale przekładamy je na czerwiec przyszłego roku. Już dzisiaj zapraszam do udziału w tych wydarzeniach. Chcę przypomnieć, że 7 czerwca 2001 roku Sejm RP przyjął ustawę o powołaniu Uniwersytetu Zielonogórskiego i ten dzień jest dniem naszej uczelni.

Nowy rektor przedstawił nowe władze uczelni – prorektorów, dyrektorów instytutów oraz dziekanów.

Mimo, że po raz pierwszy w historii aula Uniwersytetu Zielonogórskiego nie pękała w szwach, nie zabrakło też immatrykulacji studentów.

Wykład inauguracyjny: „Głos – mity i fakty. Fizjologiczno-akustyczne podstawy działania narządu głosu” wygłosiła prof. Bogumiła Tarasiewicz z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: