UCZELNIA:

Jak uczelnie radzą sobie z ustawą 2.0? Zielonogórska całkiem dobrze – przekonuje ministerstwo

Co o swojej sytuacji po wprowadzeniu ustawy 2.0 mogą powiedzieć regionalne uczelnie? Zmiana przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce wpłynęła na działanie uniwersytetów. Jak bardzo? O tym na przykładzie Uniwersytetu Zielonogórskiego władze uczelni rozmawiały z przedstawicielem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra, Piotr Ziółkowski, mówił o finansowym wsparciu dla uczelni. Uniwersytet skorzystał zarówno z dotacji inwestycyjnych, jak i grantów badawczych.

Udało nam się wygospodarować dodatkowe środki. Z funduszy europejskich, ale także przede wszystkim rządowych, które do Uniwersytetu Zielonogórskiego trafiły. Pokaźna suma na inwestycje budowlane – obligacje skarbowe na inwestycje w kwocie ponad 30 milionów złotych oraz konkretne wnioski inwestycyjne skierowane do finansowania. To przebudowa stołówki, dostosowanie do warunków przeciwpożarowych budynków domów studenckich “Ziemowit” i “Piast”. Kolejna ważna inicjatywa to Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Uczelnia otrzymała dofinansowanie w kwocie prawie 12 milionów złotych. Będą prowadzone badania w zakresie inżynierii badań materiałowych.Piotr Ziółkowski

Stanisław Iwan, społeczny doradca Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomniał, że małe i średnie uczelnie obawiały się marginalizacji w związku z ustawą 2.0. Było ryzyko, że otrzymają na przykład mniejsze dotacje.

Pojawiły się takie głosy pełne niepokoju, że nowa ustawa będzie sprzyjała największym ośrodkom, największym uczelniom. Natomiast te mniejsze będą cierpieć, z powodu tego, że w wyniku trudności z utrzymaniem odpowiednich ocen będzie brakowało pieniędzy. Że ten algorytm, krótko mówiąc, będzie niewłaściwie napisany. To właśnie tutaj, w Zielonej Górze, zawiązało się porozumienie. Głos małych i średnich uczelni został bardzo dokładnie wysłuchany. Zostało to wprowadzone do ostatecznych zapisów ustawy. W związku z powyższym możemy się tym pochwalić. Chcę podziękować środowisku zielonogórskiemu za zainicjowanie dyskusji i mocno merytoryczny wkład.Stanisław Iwan

– Wydaje mi się, że warunki stworzone przez ministerstwo poprzez nową ustawę 2.0 stanowią pewne wyzwanie. Ale myślę, że uniwersytet jest gotowy to wyzwanie podjąć i poddać się ocenie za 2 lata aż z 23 dyscyplin – podsumował rozmowę prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. studenckich.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: