UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Zielona Góra i Cottbus razem o czystym powietrzu [WIDEO]

Czy czystym powietrzem można przyciągnąć nowych mieszkańców do Zielonej Góry i Cottbus? Przedstawiciele obu tych miast uważają, że tak.

W tym celu spotkano się w willi Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. Nad polepszaniem jakości powietrza rozmawiali samorządowcy i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus.

W tej chwili zmienia się preferencje i nasze oczekiwania co do warunków funkcjonowania. Chcemy żyć w przyjaznym i dobrym otoczeniu, a na to wpływa też czyste powietrze i to czym oddychamy.

Celem projektu jest zbudowanie mapy, jak zanieczyszczenia rozmieszczają się w Zielonej Górze i Cottbus, a także próba wskazania newralgicznych punktów dla obu miast. Mówi prof. Marcin Mrugalski, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ.

To jest projekt partnerski, pomiędzy dwoma miastami i dwoma uczelniami. Razem będziemy tworzyć nowe rozwiązania na rzecz ochrony środowiska.

Jednym z głównych tematów dyskusji był system publicznego transportu. W Zielonej Górze pierwszy elektryczny autobus wyjechał na trasę przed prawie czterema laty. Po niemieckiej stronie chcą postawić na autobusy z napędem wodorowym. Mówi Stefan Korb, kierownik Wydziału Gospodarki, Cyfryzacji i Rozwoju Strukturalnego Cottbus.

Miasto Cottbus robi bardzo wiele dla czystości powietrza. Wprowadza program “Mobilność wodorowa”. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. Chcemy wprowadzić autobusy z napędem wodorowym. Dokonaliśmy rewitalizacji jednej z najbardziej zatłoczonych dzielnic, wprowadzając tam ograniczenie prędkości do 30 km/h. Od tego czasu wartości progowe powietrza nigdy nie zostały tam przekroczone.

Czyste powietrze ma stać się wizytówką obu miast i jednym z leków na problem odpływu – zwłaszcza młodych ludzi – do większych ośrodków.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X