ROZMOWA NA 96 FM:

Teleopieka rozwiąże problem samotnych chorych?

Schorowani, samotni, przykuci do łózka lub nie na tyle sprawni, by samemu wyjść z domu. Często pracownicy opieki społecznej są dla nich jedynymi osobami, z którymi mogą porozmawiać i od których mogą uzyskać pomoc.

Jak wesprzeć samotnych i chorych w podeszłym wieku? Jak reagować, gdy ich stan zdrowia ulegnie natychmiastowemu pogorszeniu i występuje zagrożenie życia? Anita Kucharska-Dziedzic proponuje elektroniczne opaski.

Posłanka Lewicy jest zwolenniczką tego pomysłu. – Czytamy doniesienia, że ktoś umarł w domu i po kilku dniach ktoś tę osobę znalazł – mówiła w Radiu Index Kucharska-Dziedzic.

Samorządy będą musiały ponosić coraz większe koszty opieki nad tymi ludźmi. Kilka województw i kilka samorządów przystąpiło do realizacji programu teleopieki, czyli opieki medycznej za pomocą elektronicznych opasek. Każda taka osoba, która nie wychodzi z domu, ma problemy ze zdrowiem, nosi taką silikonową opaskę.Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy

Urządzenie sprawdza, czy np. bije serce pacjenta. Reakcja na niepokojące sygnały jest natychmiastowa.

W tym momencie, sam system powiadamia karetkę, że tej osobie potrzebna jest pomoc. Czytamy cały czas doniesienia, że ktoś umarł we własnym domu i po kilku dniach sąsiedzi się domyślili, pracownik opieki społecznej przyszedł z zakupami albo na weekend przyjechała rodzina. Korzystajmy ze zdobyczy techniki po to, żeby zabezpieczyć życie starszych osób.Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy

W programie także m.in. o deklaracji antydyskryminacyjnej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: