ROZMOWA NA 96 FM:

Świętowali wolne wybory i rozdawali konstytucję

– To jest data ważna dla wszystkich Polaków – mówi o 4 czerwca Edward Markiewicz, członek SLD i Zielonogórskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Wczoraj minęło 28 lat od pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

Z tej okazji wczoraj pod pomnikiem Bachusa na zielonogórskim deptaku świętowano obchody rocznicowe tego dnia. – Było nie było, 4 czerwca jest dniem pierwszych wyborów demokratycznych w kraju. Warto o tym pamiętać – mówił dziś w Rozmowie na 96 FM Markiewicz.

Przy okazji obchodów organizatorzy pikniku z Komitetu Obrony Demokracji wręczali przechodniom konstytucję.

W tym roku obchodzimy 20-tą rocznicę uchwalenia konstytucji. To najważniejszy dokument w państwie. Prace nad tą ustawą, zanim ją uchwalono trwały 6 lat – przypomniał Markiewicz, który dodał, że odbiór zielonogórzan był różny.

Pozytywnie, z uśmiechem na ustach brali. Niektórzy mówili, że nigdy nie mieli czasu się zagłębić. Z reguły zagłębiamy się, gdy chcemy wyjaśnić konkretny paragraf. Zdarzały się osoby, przyjmujące postawę bardzo niezrozumiałą. Mówili: nie, nie, ja się polityką nie zajmuję. Próbowałem im wytłumaczyć, że to nie ma nic wspólnego z polityką. Konstytucja, to taki dokument, który powinien być w każdym polskim domu – stwierdził członek SLD.

Przy okazji Markiewicz odniósł się do proponowanych zmian w konstytucji. Zdaniem byłego miejskiego radnego, problemem jest to, że nie wiemy, co ma się zmienić w najważniejszym dokumencie w państwie.

My się tylko domyślamy, jakich chcą zmian. Mówimy tu głównie o Prawie i Sprawiedliwości. Prezydent Duda nawet nawołuje do tego, żeby w przyszłym roku zrobić referendum na temat konstytucji, tylko my nie wiemy, jakiej. Nikt nie pokazał nam i nie przedstawił nam planowanego projektu. Nie wiemy, jakie zmiany miałyby zostać wprowadzone do konstytucji. Ktoś chce zmienić konstytucje, tylko nie wiadomo, w jakich punktach. No to nie, na to się nie zgadzamy oczywiście – stwierdził Markiewicz.

Cała Rozmowa na 96 FM do wysłuchania poniżej.

Rozmowa na 96 FM 05-06

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: