ROZMOWA NA 96 FM:

Marszałkowie województw w Zielonej Górze. Co wynika z ich rozmów podczas konwentu?

W Zielonej Górze rozpoczął się Konwent Marszałków. To drugie w tym roku spotkanie przedstawicieli samorządów w naszym regionie. Poprzednie odbyło się na przełomie lipca i sierpnia w Lubniewicach. To, że samorządowcy przyjeżdżają do naszego regionu, wynika z półrocznej prezydencji naszego województwa.

Z konwentu też nadawaliśmy dzisiejszą Rozmowę na 96 FM. Gościem Macieja Noskowicza była lubuska marszałek Elżbieta Polak. Konwent jest organem opiniodawczo-doradczym. Czy stanowiska wypracowane przez marszałków mają przełożenie na rzeczywistość? – Myślę, że mamy duży wpływ na prawo i ustawy, które nas dotyczą – powiedziała w Radiu Index marszałek województwa lubuskiego.

Te stanowiska, które podjęliśmy w Lubniewicach już mają odpowiedzi z rządu, z ministerstw. W zakresie zdrowia apelowaliśmy o wydłużenie czasu rozliczania kontraktów tegorocznych naszych szpitali. Zabiegi planowane były przesuwane, opóźniane, bo najwięcej czasu poświęcaliśmy COVID-19. Przyszła odpowiedź z resortu zdrowia, że możemy spokojnie rozliczać świadczenia planowane do końca czerwca przyszłego roku.

Dziś samorządowcy będą dyskutować m.in. o odnawialnych źródłach energii w dobie kryzysu klimatycznego, ochronie zdrowia w dobie koronawirusa oraz o nauczaniu i powrocie do szkół w trakcie pandemii.

Od 1 września ruszyły szkoły, uczymy się prowadzić zajęcia zdalnie, łączyć je z tymi, które są realizowane osobiście. Ministerstwo edukacji wprowadza nowe obostrzenia, zaprosiliśmy nie tylko ministerstwo, ale i organizacje pozarządowe, po to, żeby się dzielić doświadczeniami i pokazać, jakie projekty, przedsięwzięcia możemy realizować z własnej inicjatywy, oddolnie.

Cała Rozmowa na 96 FM do zobaczenia na portalu wZielonej.pl.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: