ROZMOWA NA 96 FM:

Informatyka w służbie walki z nowotworami. Jak to robią na naszej uczelni?

Prof. Józef Korbicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. To jedyny naukowiec z naszego regionu, który zasiada się w tej instytucji. W jej skład wchodzą wybitni naukowcy.

Prof. Korbicz pracuje w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych naszej uczelni. Ostatnie lata jego pracy naukowej są poświęcone sztucznej inteligencji i zastosowaniu jej metod w diagnostyce medycznej. Innymi słowy, wiedza informatyczna skupiona jest na wspomaganiu diagnostyki nowotworów.

Rak jest w tej chwili jest zmorą naszych czasów. Wspomaganie medyków przez informatyków jest na całym świecie bardzo wskazane. I to robimy. Projekt, który zakończyliśmy w tym roku z naszym partnerem, Szpitalem Uniwersyteckim, dotyczy właśnie takich zagadnień. Wykorzystanie metod informatycznych w diagnostyce zachorowań rakowych.prof. Józef Korbicz

Prof. Korbicz jest zadowolony ze współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Dzięki temu, mamy próbki rzeczywiste zachorowań i możemy te obrazy komórkowe badać jako informatycy. Na początku współpracy była wzajemna nieufność, w stylu: “co wy możecie inżynierowie nam pomóc?” Po pierwszych naszych wynikach lekarze stwierdzili, że ten wynik jest na poziomie początkującego onkologa, a skoro tak, to możemy dalej działać.prof. Józef Korbicz

Więcej o pracy naukowca naszej uczelni w całej Rozmowie na 96 FM na portalu wZielonej.pl i na radiowym Facebooku. Prof. Korbicz z uczelnią w Zielonej Górze związany jest od 1975 r.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: