HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Obwodnica Zachodnia: Kiedy rozpoczęcie robót?

Na jakim etapie jest realizacja jednej z największych drogowych inwestycji w naszym mieście – Obwodnicy Zachodniej? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Miasto przeprowadziło bowiem konsultacje społeczne z mieszkańcami Przylepu i Brodów, a teraz szykuje się do przetargu. Od czego rozpocznie się realizacja tej inwestycji i czy wystarczy na nią pieniędzy? Pytamy wiceprezydenta Zielonej Góry Krzysztofa Kaliszuka.

Jeden z elementów naszych rozmów z panem ministrem Budą to przyjęcie wariantu mówiącego, że będziemy mogli w pierwszym etapie wybudować obwodnicę Przylepu pomiędzy Trasą Północną na wysokości przyszłego osiedla Leśny Dwór, a drogą wojewódzką miedzy Przylepem a Płotami. Na to środków wystarczy, bo mamy 78 milinów z centralnego programu Fenix. 

Przetarg ma zostać ogłoszony za 2-3 tygodnie. Obwodnica Przylepu to zaledwie fragment większej całości. Miasto przeprowadziło już wspomniane konsultacje Co z nich wyniknęło?  Prawdopodobnie nastąpi przesuniecie jednego z rond, które pierwotnie planowane było w centrum Przylepu.

Problem, który projektant zaproponował, a więc możliwość dotarcia do obwodnicy poprzez ulicę Piłsudskiego sam się rozwiązał. Mieszkańcy nie chcą tego połączenia, nie chcą, by na osiedlu domków jednorodzinnych ten ruch trochę się zwiększył, bo mogliby dojeżdżać nie przez ulicę Solidarności, a przez Obwodnicę Zachodnią  do swojego miejsca zamieszkania.  

Bardzo możliwe są jeszcze inne zmiany tak, by Obwodnica Zachodnia nie przebiegała za blisko budynków mieszkalnych. Kaliszuk dodał, że za trzy tygodnie miasto chce podsumować konsultacje w sprawie obwodnicy. Odbędzie się ono w zielonogórskim Planetarium. Przypomnijmy, że całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 360 milionów złotych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X