LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Na wszelki wypadek (przy pracy) warto znać swoje prawa. Przedstawi je specjalista z ZUS

Upały, które nam teraz towarzyszą, mogą zaburzać nasze zdolności koncentracji. A wtedy nietrudno o wypadek przy pracy. Do kwietnia w naszym województwie doszło do prawie 350 takich zdarzeń. Jedna osoba zmarła na skutek obrażeń.

O tym, co robić w razie wypadku przy pracy i jaką pomoc możemy otrzymać, warto wiedzieć, zanim stanie się coś niebezpiecznego. W poniedziałek telefonicznych porad będzie udzielał ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

10 sierpnia od 10:00 do 14:00 ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny. Podczas tego będzie można dowiedzieć się między innymi, kiedy i w jakiej i terenowej komórce ZUS składać zawiadomienia o wypadku, kiedy je składać oraz jakie dokumenty należy dołączyć do zawiadomienia. Ekspert będzie dostępny pod numerem telefonu 68 374 22 67, wewnętrzny 138.

Do świadczenia z tytułu wypadku przy pracy mają prawo osoby, które opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Na świadczenie mogą liczyć zatrudnieni na umowę o pracę, prowadzący działalność gospodarczą oraz zatrudnieni na mocy umowy agencyjnej bądź umowy zlecenie. Osoba, która ulegnie wypadkowi w pracy, może otrzymać jednorazowe odszkodowanie, które w przypadku śmierci należy się także członkom rodziny ubezpieczonego. Może także otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, rentę rodzinną dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz dodatek pielęgnacyjny. Kwota świadczenia zależy od wysokości zarobków i stażu pracy.

Wsparcie z ZUS nie przysługuje osobom, które pracują „na czarno” albo na tzw. umowie śmieciowej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: