LUBUSKIE:

Lubuszanki prawie nie wykonują cytologii. Dlaczego? Sprawdza to NFZ

Jeszcze pół roku temu zgłaszalność mieszkanek regionu na badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy wynosiła 24%. Obecnie jest to niecałe 18%. To zaniepokoiło lubuski oddział NFZ, który chce się dowiedzieć, dlaczego kobiety nie korzystają z tej możliwości. Przygotował więc anonimową ankietę.

Panie mogą wyrazić w niej swoje zdanie na temat programu. NFZ-owi zależy m.in. na informacji, czy wiedzą one o tym, że mogą się przebadać.

Zamieszczając tę ankietę na naszej stronie internetowej, chcielibyśmy poznać opinie pań na temat tego programu. Czy w ogóle o nim wiedzą, czy wiedzą, że jest finansowany w ramach ubezpieczenia, gdzie można wykonać takie badania, w jakim celu. To są proste pytania, ale odpowiedź w tej ankiecie da nam informacje o tym, co powinniśmy zmodyfikować, jeśli chodzi o nasze działania ukierunkowane na rozpowszechnianie wiedzy o tym programie. Możemy zmodyfikować te działania, aby program realizował się znacznie lepiej, żeby panie robiły te badania regularnie.Joanna Branicka, rzecznik prasowy lubuskiego oddziału NFZ

Badaniem, które pozwala wcześnie wykryć raka szyjki macicy, jest cytologia. Raz na trzy lata kobiety w wieku 25-59 lat mogą ją wykonać bezpłatnie.

Jeżeli wykryjemy niepokojące zmiany we wczesnym stadium, to rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny. Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet od 25. do 59. roku życia i przysługuje raz na trzy lata. Można go wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.Joanna Branicka

W naszym województwie funkcjonują 74 takie gabinety. Ich listę znajdziecie poniżej.

Informacje uzyskane z ankiet NFZ będzie podsumowywał za około 2 tygodnie. Do tego czasu Lubuszanki wciąż mogą wyrazić opinię o programie profilaktyki raka szyjki macicy.

Download (XLSX, 17KB)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00