LUBUSKIE:

Lubuskie na marginesie Polski? Konsultacje ws. unijnych środków

Zarząd województwa wypowiedział się na temat podziału środków z Unii Europejskiej w ramach tzw. umowy partnerstwa, czyli dokumentu przygotowanego przez polski rząd. Naszemu województwu przypadło 736 milionów euro na najbliższe 6 lat. W programach krajowych i funduszach europejskiej współpracy terytorialnej ma otrzymać 17,5 miliarda złotych. – Jest więc o co się bić – stwierdziła marszałek Elżbieta Polak.

Władze województwa mają jednak wątpliwości, czy fundusze zostały rozdzielone sprawiedliwie. W czasie konsultacji umowy partnerstwa przekazały więc swoje stanowisko do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

O co nam chodzi? O przejrzystość, transparentność, ponieważ nie wiemy, w jaki sposób pieniądze zostały podzielone pomiędzy województwami. Znamy kwotę dla regionu na nowe otwarcie – 736 milionów, ale nie przedstawiono metodologii, algorytmu. Do tej pory, gdy negocjowaliśmy kolejne perspektywy, sprawa była jasna.

Jestem bardzo zaniepokojony zarówno jakością umowy partnerstwa, jak i pozycjonowaniem w nim województwa lubuskiego – skomentował poseł Waldemar Sługocki.

W tym dokumencie nie ma trzech, fundamentalnych wyzwań, przed jakimi stoi Polska. To przede wszystkim kwestie demograficzne – przyrost naturalny jest dalece niezadowalający. Następnym z kluczowych wyzwań jest niska produktywność polskiej gospodarki. Trzecim wyzwaniem jest pogłębianie niespójności wewnątrz państwa polskiego. Po raz kolejny w sposób bardzo jednoznaczny wsparto województwa Polski Wschodniej, ale wiemy dobrze, że parametry tych województw zdecydowanie się poprawiły i ich poziom ich rozwoju społeczno-gospodarczego jest niewiele gorszy od województwa lubuskiego.

Zdaniem radnego sejmiku województwa, Mirosława Marcinkiewicza, poprzednia unijna perspektywa finansowa pokazała, że samorządy potrafią wydawać środki europejskie. – Nieskromnie powiem, że samorząd województwa lubuskiego zdał egzamin – stwierdził radny. Jako przykład podał m.in. pieniądze przeznaczone na walkę z koronawirusem.

Po zakończeniu konsultacji umowy partnerstwa okazało się, że nasze województwo otrzyma 736 milionów euro, co daje mu ósme miejsce w Polsce. Samorząd chce jednak starać się o większą kwotę.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: