LUBUSKIE:TEATR

“Kordian” to sztuka, która otwiera młodych ludzi [USŁYSZ TEATR]

Jesteście ciekawi, co dzieje się za kulisami Lubuskiego Teatru? Waszą ciekawość zaspakajamy w każdy wtorek po 12:30 w Radio Index 96 fm i Index TV. Tym razem z naszą kamerą pojawiliśmy się na próbie do spektaklu “Kordian”, który ostatnio był wystawiany na deskach LT.  

Sam spektakl kierowany jest do młodego widza, a ten oglądając sztukę może odnaleźć cząstkę siebie. Scenariusz zakłada otwarte zakończenie i każdy młody człowiek może się przejrzeć w tej sztuce tak jak w lustrze. Widzowie poznają trzech Kordianów w jednego z nich wciela się James Malcolm dla którego rola ma duże znaczenie.

To jest spełnienie marzeń, to jedna z najważniejszych sztuk romantyzmu, to jest taki nasz polski “Hamlet” Nie tylko mówiąc o samej roli, spektaklu, co myślach które przekazuje. Często nam się wydaje jak jesteśmy młodzi, że te lektury są nudne, nie do końca je rozumiemy. Potem wracamy do tej klasyki jako dojrzalsi czytelnicy i odczytujemy to różne sposoby, które są atrakcyjniejsze.

 

Scenariusz jest wierny tekstowi Słowackiego. Nic nie jest przeistoczone, a sam sens sztuki jest zachowany. Zabiegi zastosowane przez reżysera jak m.in to że grają wyłącznie mężczyźni nie zmieniło przekazu “Kordiana” Sama sztuka cieszy się dużym zainteresowanie wśród młodych Lubuszan.

Mieliśmy kilka pokazów dla młodzieży licealnej, która przerabia bądź będzie przerabiała “Kordiana” i po każdym z tych pokazów mieliśmy dłuższą rozmowę z tymi uczniami, to było niezwykle otwierające, które był przepiękne. Odzew był przepiękny, a spektakl prowokował do rozmów o depresji.

 

W rolę pozostałych Kordianów wcielają się Daniel Zawada i Paweł Wydrzyński. Więcej informacji zza kurtyny Lubuskiego Teatru w każdy wtorek po 12:30 w Radiu Index.

 

 

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X