LUBUSKIE:

Już można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas nauki zdalnej

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od poniedziałku 20 grudnia ruszyła nauka zdalna. Taka forma nauczania potrwa do 9 stycznia. A to oznacza komplikacje dla pracujących rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina jednak o możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia oraz starszym z orzeczoną niepełnosprawnością. Mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w lubuskiem.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki trzeba złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny złożyć oświadczenie w ZUS. Mogą to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych.

Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę. Na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Ważne jest także to, że dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: