LUBUSKIE:MUZYKA:

Czy na metalu gra się metal? Posłuchasz w weekend w Cigacicach!

„Łączymy style, mieszamy gatunki…” – śpiewał kiedyś Sidney Polak. Są ludzie, którzy zabawę muzyką traktują jeszcze szerzej. To dwie grupy z Poznania: Poznańska Orkiestra Improwizowana i inicjatywa „KOimpro!”. Ich nieszablonowe granie zabrzmi w ten weekend w Cigacicach, na Statku Kultury.

W obu zespołach działa Michał Joniec, muzyk związany również ze Statkiem Kultury. To właśnie on postanowił sprowadzić artystów do Cigacic.

Mieszkam na stałe w Poznaniu. Tam, jako muzyk, jestem wprzęgnięty w środowisko muzyki eksperymentalnej. Ostatnimi czasy to środowisko jest skupione wokół inicjatywy, która nazywa się Kołorkingiem Muzycznym. To jest przestrzeń dla ludzi zajmujących się dźwiękiem we wszelkiej formie. Każdy może przyjść, robić warsztaty, koncerty, spotkania, próby. W tym miejscu zaczęło skupiać się grono powiedzmy kilkudziesięciu muzyków. Pomyślałem, że zaproszę dwa największe zespoły – Poznańską Orkiestrę Improwizowaną i „KOimpro!” – na statek.Michał Joniec

Muzycy słyną z oryginalnych pomysłów na swoje występy. Na przykład Poznańska Orkiestra Improwizowana na jednym z festiwali w Poznaniu zagrała koncert wyłącznie na zepsutych instrumentach. Czy podobne eksperymenty usłyszymy w Cigacicach – do końca nie wiadomo, ale i tak zapowiada się ciekawie.

Instrumentem może być naprawdę cokolwiek, co ktoś sobie wymyśli, co wydaje w jakiś sposób dźwięki. Ja używam na przykład metalowych odpadków: blach, sprężyn, rur. Tworzę z tego konstrukcje i wydobywam dźwięki za pomocą pałek, dłoni czy jakoś inaczej wprawiając w wibracje.Michał Joniec

Koncert Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej odbędzie się w sobotę (8.09.) o 20:00. Wcześniej, bo już od dziś, można za to wziąć udział w plenerze muzycznym z inicjatywą „KOimpro!”. Zgłosić się może każda osoba, która potrafi na czymś grać i ma swój instrument.

Sytuacja pleneru muzycznego jest jak najbardziej otwarta. Część osób już się zgłosiła, głównie z Zielonej Góry. Na ten moment jest ok. 20 uczestników. Jedynym ograniczeniem jest ilość miejsca na statku. Bo założenie pleneru jest takie, że przez trzy dni tam gramy, jemy i śpimy. Kilku ludzi jeszcze jesteśmy w stanie przyjąć, tak do 25, 30 osób.Michał Joniec

Więcej informacji o tym, jak dołączyć do muzyków – pod numerem 663 661 586. „KOimpro!” zagra koncert w niedzielę, 9 września o 17:00. Przez weekend będzie przygrywać również na przystani w Cigacicach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00