InformacjePOLSKA I ŚWIAT:

Raport ZBP: Portfel Studenta 2019

Z roku na rok polscy studenci dysponują większym budżetem, ale też więcej wydają. Według tegorocznych prognoz Związku Banków Polskich zaprezentowanych w najnowszej edycji raportu „Portfel Studenta”, przeciętne miesięczne wydatki studenta uczącego się w dużym akademickim mieście, mogą przekraczać już kwotę 2100 zł. Porównując tę sumę do zeszłorocznych wyliczeń przedstawionych w raporcie, jest ona wyższa o ok. 250 zł. Zestawiając to z kwotą wyliczoną w pierwszej edycji raportu „Portfel Studenta” opublikowanego w 2016 r., średnie miesięczne wydatki polskiego studenta wzrosły o ponad 500 zł.

Na przedstawioną w wyliczeniu kwotę składają się m.in. koszty jedzenia, zakwaterowania, wydatków na transport publiczny, czy też zajęć sportowych i rozrywki. Oczywiście, w przypadku studentów niestacjonarnych, uwzględniono dodatkowo koszt samych studiów.

(PRAWIE) WŁASNE MIESZKANIE

Status mieszkaniowy polskich studentów jest dość zróżnicowany. Badania Centrum AMRON i Warszawskiego Instytutu Bankowości wskazują, że najwięcej bo 40% ankietowanych studentów, mieszka w domu rodzinnym i nie płaci za wynajem. Nieco mniej (38%) deklaruje, że jest najemcą prywatnej nieruchomości, a 15% posiada własną nieruchomość. Najmniej, bo 7% osób mieszka w akademiku, co może być też związane z ograniczoną ofertą domów studenckich i zbyt małą liczbą miejsc noclegowych, szczególnie w większych miastach i przy większych uczelniach.

KONTO BANKOWE NA STUDENCKĄ KIESZEŃ

Początek studiów, szczególnie w nowo poznawanym mieście z dala od rodzinnego domu, to dla większości studentów również początek doroślejszego zarządzania swoimi finansami – planowania wydatków, oszczędzania na większe zakupy czy opłacania rachunków. Podstawowym narzędziem do dokonywania tych operacji jest konto bankowe, w które jak wynika z badań Związku Banków Polskich, zaopatrzonych jest już wielu maturzystów, udających się na studia. Blisko bowiem połowa ankietowanych bankowców (46%) wskazuje, że młodzi Polacy zakładają pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności.

AKTYWNI, NOWOCZEŚNI, BANKUJĄCY

Popularność nowoczesnej bankowości wśród polskich studentów potwierdzają dane na temat korzystania z bankowych aplikacji mobilnych. Jak wynika z ankiety WIB-u i Parlamentu Studentów RP, blisko 3 na 4 studentów w Polsce co najmniej raz w tygodniu korzysta z usług bankowych za pośrednictwem smarfona lub tabletu. Z drugiej strony wciąż jest pewna grupa osób, która mimo młodego wieku nie ma zainstalowanej aplikacji bankowej (ponad 16%).

Z WIEDZĄ EKONOMICZNĄ NA BA(N)KIER

Jak wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków”, łącznie ponad połowa ankietowanych (57%) w wieku 18-34 lat ocenia swoją wiedzę o finansach jako „raczej małą” lub „bardzo małą”. Pozytywnie, jako „raczej dużą” lub „bardzo dużą” wiedzę ocenia zaledwie 5 % badanych w tej grupie wiekowej.

Z badania dla Warszawskiego Instytutu Bankowości wynika również, że informacje na temat finansów i ekonomii młodzi Polacy zdecydowanie najchętniej czerpią z Internetu (87%). Dopiero na dalszych miejscach są media (72%), szkoła lub uczelnia (40%) i banki (35%). Jako najbardziej preferowaną formę nauki  podstaw finansów, bankowości czy inwestowania wskazano platformy e-learningowe (74%) i spotkania bezpośrednie (72%), ze szczególnym uwzględnieniem lekcji i wykładów. Do ankietowanych przemawiają również poradniki i infografiki (65%), a także filmy edukacyjne i inne materiały wideo (49%).

TRÓJKA „NA RĘKĘ” TRUDNA DO PRZEBICIA

Polska Rada Biznesu w raporcie „Student w pracy 2019” odpytała polskich żaków w wieku 18-30 lat m.in. o zarobki „na rękę” i zainteresowaniem ofertą staży w kraju i za granicą. Jak wynika z tych danych, 80% studentów w Polsce obecnie zarabia nie więcej niż 3000 zł netto miesięcznie. Wśród nich nieco ponad 18% to osoby zarabiające poniżej 1000 zł, zaś ok. 30% badanych deklaruje zarobki na poziomie 1001-2000 zł.

Artykuł powstał w ramach projektu “Aktywny Student” realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: