HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Tydzień w polityce: sejmik, billboardy i don Corleone

Za nami ciekawy tydzień w zielonogórskiej i lubuskiej polityce. Informowaliśmy o najciekawszych wydarzeniach na naszej antenie. Dziś w telegraficznym skrócie powracamy do tego, co było najistotniejsze z punktu widzenia lubuskiej polityki.

W Sejmiku Województwa Lubuskiego wciąż mamy pat. Koalicja wciąż nie ma niezbędnej większości, by móc realizować swój program. Opozycja zaś nie ma wystarczającej liczby “szabel”, by odwołać zarząd. Pat 15:15 trwa od dobrych kilku tygodni i nie zapowiada się na jego zakończenie.

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński pytany był przez nas w programie “Rozmowa na 96 FM” o próbę znalezienia kompromisu w tej sprawie. Kilka tygodni temu z takim pomysłem wyszło PSL. Mediatorem zwaśnionych stron był Czesław Fiedorowicz. Jabłoński dość ironicznie potraktował ten pomysł:

To wygląda tak, jak gdyby ktoś naoglądał się filmów z Don Corleone. Próbuje doprowadzić do porozumienia, gdy nie ma opozycji. Don Corleone, mówi każdemu kto jak ma działać. Tak nie może działać demokracja, lepiej jej nie poprawiać. Takie porozumienia nie dzieją się naprawdę. To jest political fiction. 

Radny wojewódzki z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kościk jest z kolei zdania, że obecna, patowa sytuacja to wina rządzącej regionem Platformy Obywatelskiej:

Doprowadziła polityka Platformy Obywatelskiej do tego, że zaczęły odchodzić z klubu osoby i tworzyć osobny klub. Koalicja nie ma większości, podobnie jak opozycja. Dawno tak sejmik nie był popularny jeśli chodzi o media. 

W tle walki w klubach radnych wojewódzkich jest konflikt na linii prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki – marszałek województwa Elżbieta Polak. Początek tygodnia to afera billboardowa. Na rondzie 11 listopada pojawił się billboard z napisem “Marszałek nie dba o bezpieczeństwo rowerzystów”. Treść oburzyła marszałek, która chce skierować sprawę do sadu. Za billboardem stoi prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który twierdzi, że zarząd głosuje przeciwko budowie ścieżek rowerowych, stąd taki pomysł:

Konkretnie zarzucam wszystkim marszałkom którzy głosowali przeciwko temu, abyśmy nie mogli mieć ścieżki rowerowej. Dla mnie to bezsensowne, zwłaszcza, że w miejsce ścieżek rowerowych wpisano biurowiec dla urzędników. 

Przypomnijmy, że publicystyka na antenie Radia Index codziennie. Od poniedziałku do piątku o godzinie 9.30 program “Rozmowa na 96 FM”, zaś w środę o 12. 30 audycja “Prezydent na 96 FM”.

Zobacz więcej
Back to top button
X