LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Mamy budżet na rok 2022! [KOMENTARZE]

Po kilkugodzinnej, momentami burzliwej dyskusji zielonogórscy radni przyjęli budżet na rok 2022. Za głosowało 19 radnych, jeden radny się wstrzymał. Nikt nie był przeciwny. Pięciu radnych Koalicji Obywatelskiej w ogóle nie oddało głosu. 

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej kwestionowali samo głosowanie. Ich zdaniem prezydent miał obowiązek wziąć pod uwagę poprawki do budżetu przy głosowaniu, a tego nie zrobił. Janusz Kubicki przeniósł kwotę 800 tysięcy złotych z rezerwy ogólnej do rezerwy inwestycyjnej. Przez to, że rezerwa ogólna została obniżona do ustawowego minimum wnioski – zdaniem magistratu – stały się błędne pod kątem formalnym i dlatego nie można było nad nimi głosować.  Radni KO zgłosili ponad 40 poprawek, ale zadna z nich nie została poddana głosowaniu. Mówi radny Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski.

Sytuacja jest precedensem, niezrozumiała. Jest niezgodna z procedurą uchwalania budżetu miasta Zielona Góra. Wnioski, które zgłosiliśmy, powinny być głosowane. Nie zwiększały one deficytu, a tylko w takim przypadku można je odrzucić bezrefleksyjnie. jak to zrobił dziś prezydent. One powinny wejść pod głosowanie, a nie zostały skierowane do głosowania. Będziemy to sprawdzali, dlatego nie zabraliśmy głosu, bo w imieniu mieszkańców muszą być głosowane. 

Z głosowania cieszył się prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, ale dziwił się propozycjom Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Kubickiego opozycyjni radni chcieli przesunąć środki na zadania drogowe z realizowanej obecnie Obwodnicy Południowej.

Dla mnie nie do przyjęcia jest propozycja PO abyśmy zaprzestali budowy Obwodnicy Południowej. 60 procent jest wybudowane, nie jestem w stanie tego pojąć. Jest tak irracjonalna i tak bzdurna propozycja. Wielka walka, by dostać środki na obwodnicę z UE, a dziś mówimy: po co to budujemy?  Tak się nie da, to jest psucie miasta. Te emocje chyba każdemu by się udzieliły. 

– Nie chcieliśmy rezygnować z budowy Obwodnicy Południowej, tylko dbamy o inne drogi – ripostował Marcin Pabierowski:

To jest jakieś nadużycie, to była pozycja budżetowa dróg. Tam jest wpisanych szereg zadań nie popartych dokumentacjami. Nie chodziło o obwodnicę. Były trzy propozycje budżetowe, jako źródło finansowania naszych wniosków. Wszystkie zostały odrzucone, tak się nie robi. 

Z przyjęcia budżetu cieszyli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, głosując “za” razem z radnymi Zielonej Razem. –  To budżet nastawiony na inwestycje  – mówi Piotr Barczak z PIS-u.

Ten budżet jest optymalny zwłaszcza przy dużej niepewności przy COVIDze. Kwestia inwestycji, czy sprawy rekreacyjne, jak modernizacja kąpieliska w Ochli, rewitalizacja Parku Tysiąclecia budowa Szkoły Muzycznej. Jest wiele i inwestycji także ze środków rządowych, trudno żebyśmy nie głosowali za budżetem w tej sytuacji. 

– To nie jest budżet inwestycyjny – odpowiada z kolei radny Koalicji Obywatelskiej Sławomir Kotylak:

Jest to budżet mało inwestycyjny. 20 procent na inwestycje, w porównaniu do budżetów miast o porównywalnej wielkości, tam jest 30-40 procent. Porównując do województwa lubuskiego, jest on o połowę mniejszy, a tam jest aż 40 procent przeznaczonych na inwestycję. Jest nieprorozwojowy, nie uwzględnia kierunków rozwoju, jest zaspokojeniem bieżących potrzeb ze środków, które do niego napływają. 

Innego zdania jest Janusz Kubicki. Prezydent Zielonej Góry zwraca uwagę na duże znaczenie inwestycji w budżecie.

Dziś jest budowa obwodnicy południowej, myślenie o obwodnicy zachodniej, są ścieżki rowerowe, zakupy nowych autobusów elektrycznych, drogi, chodniki, parki, w sumie chyba 260 zadań. Są duże i małe zadania. Cieszę się, że radni nie blokują remontu dróg tam, gdzie ja mieszkam, czyli na Raculce. 

Dodajmy, że jedną z najważniejszych inwestycji w przyszłorocznym budżecie Zielonej Góry jest budowa Obwodnicy Południowej. W budżecie zawarte są także m. in. remonty dróg, budowa hali przy Energetyków czy też schronisko dla zwierząt.

Przypomnijmy, dochody miasta wyniosą ok miliarda 59 milionów złotych, zaś wydatki – ponad miliard 174 milionów złotych. Deficyt będzie zatem oscylował w kwocie ok. 130 milionów złotych.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00