HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

12 mln złotych dla Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze

W Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze powstanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Podopiecznymi organizacji będą dzieci oraz nastolatkowie z całego powiatu zielonogórskiego. Stworzenie placówki będzie możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości 12 mln złotych.

Centra Zdrowia Psychicznego powstają w Polsce od trzech lat. W Lubuskiem funkcjonują już dwie tego typu instytucje. Jedna w Obrzycach, druga w Gorzowie Wielkopolskim. W naszym regionie brakuje jednak placówki w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Stąd pomysł na stworzenie go w Zaborze. Będzie to projekt pilotażowy.

Mamy nadzieję, że dzięki temu pomożemy dzieciom i młodzieży w naszym regionie. Bo pandemia jeszcze bardziej wykluczyła dzieci z życia społecznego. Coraz więcej jest depresji. Coraz więcej problemów, nazwijmy je delikatnie wychowawczych, które były wcześniej dostrzegane bardzo szybko w szkole. Dzisiaj niestety dziecko jest bardzo często pozbawione pomocy. Jeżeli jest wychowywane w środowisku patologicznym, to nikt tego nie widzi. 

Pomoc w placówce ma znaleźć ponad dwa tysiące dzieci i młodzieży do 21 roku życia. Jest to ważne tym bardziej, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie jeśli chodzi o samobójstwa w tym przedziale wiekowym.

Ważne jest też to, że w tym całym cyklu leczenia bierze się pod uwagę otoczenie dziecka czy nastolatka. Ponieważ przeszło trzy tysiące osób z rodzin też będą brane pod uwagę w procesie leczenia.  W ogóle nowe podejście, czyli reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, zakłada że będą trzy stopnie referencyjne.

 

Środowiskowe Centrum Zdrowia Dzieci i Młodzieży będzie funkcjonowało do 2023 roku. Podobne placówki powstaną jeszcze w Krakowie, Łodzi i Warszawie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X