>AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Znani nieznani [Kwadrans Akademicki]

Jak młodzieńcza pasja przeradza się w naukowe zainteresowania? Kto był ich guru w szkolnych latach i za jakimi wzorcami podążają w swoim życiu? Za czym tęsknią i czego im brak w trudnych czasach pandemicznych? Takie pytania zadajemy naszym gościom na 96 Fm, pracownikom naukowym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W programie Kwadrans Akademicki gościliśmy wykładowców Wydziału Artystycznego, z Instytutu Muzyki: prof. Barbarę Literską i prof. Jerzego Szymaniuka. Naszych gości, oprócz pracy na uniwersytecie zielonogórskim, oczywiście łączy zamiłowanie do muzyki. I właśnie o muzyce i jej szczególnym miejscu w życiu – rozmawiam z moimi gośćmi. Pozornie dwa odległe bieguny: Chopin i jazz, zdominują nasze spotkanie.

Pani prof. Barbara Literska, od tego Roku Akademickiego 2020/2021 jest nowym prorektorem do spraw studenckich. Jako teoretyk muzyki, muzykolog swoje całe „życie naukowe” poświęciła twórczości Tadeusza Bairda i Fryderyka Chopina. Ten pierwszy jest kompozytorem muzyki współczesnej oraz (przypomnijmy) patronem Filharmonii Zielonogórskiej. Natomiast Fryderyka Chopina, często nazywanego „poetą fortepianu”, najwybitniejszego kompozytora romantycznego i pianistę, nie trzeba przedstawiać.

Cała muzyczna rozmowa dostępna poniżej.

Drugi gość Kwadransa akademickiego, prof. Jerzy Szymaniuk związany jest z Instytutem Muzyki, jazz i muzyka estradowa. Dyrygent, kompozytor i aranżer, animator życia muzycznego. Kierownik artystyczny Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Jazzowego, dyrektor artystyczny Festiwalu Jazzowego Green Town of Jazz w Zielonej Górze.

W programie możecie też wysłuchać fragmentów z dwupłytowego album „Czułe struny”, na którym znalazły się wybrane dzieła Fryderyka Chopina opracowane w formie utworów symfonicznych. Dodatkową wartością projektu jest wzbogacenie utworów Chopina o warstwę liryczną, za którą odpowiada Natalia Kukulska, jak również zaproszone przez nią artystki: Bovska, Natalia Grosiak, Kayah, Gaba Kulka oraz Mela Koteluk. Premiera albumu 4 grudnia 2020 roku.

Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i facebooku Radia Index.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X