UCZELNIA:

Człowiek to nie maszyna, ale też się „zużywa”. Leczą go… naukowcy

O biomechanice na Uniwersytecie Zielonogórskim - konferencja Biomechanics 2018

Ruch człowieka, urazy i schorzenia narządów ruchu to tematy bliskie nie tylko lekarzom. Interesują się tym również inżynierowie. Po to, aby powstawały np. lepszej jakości implanty kręgosłupa, a chorzy mniej czuli ból. O tym między innymi rozmawiają naukowcy na międzynarodowej konferencji Biomechanics 2018 w Zielonej Górze.

Gospodarzem spotkania jest Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalistów z dziedziny biomechaniki gości po raz pierwszy.

Mamy zaszczyt gościć przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Biomechaniki, profesora Fergusona i poprzedniego prezesa tejże organizacji, profesor Gwendolen Reilly. Dodatkowo są polscy naukowcy: prof. Romuald Będziński, który pracuje w naszym Zakładzie Inżynierii Biomedycznej oraz profesor Andrzej Maciejczak, wybitny neurochirurg. To tylko niektóre uznane jednostki, jakie mogę wymienić.dr inż. Katarzyna Arkusz, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji Biomechanics 2018

Dla zielonogórskiej uczelni jest to szczególne spotkanie. Nasz uniwersytet jest bowiem jednym z pionierów badań w zakresie biomechaniki. Ma też spore osiągnięcia. Właśnie w Zielonej Górze powstały pierwsze implanty kręgosłupa.

Kreował je profesor Bącal, późniejszy rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej. To były implanty wszczepiane, które leczyły. Szczególnie były dostosowane do leczenia skolioz, czyli w większości u dzieci. Wszczepiano je w Warszawie, Zakopanem. Myślę więc, że Zielona Góra ma bardzo duże zasługi w tym, żeby przywracać ludziom możliwość funkcjonowania.prof. Romuald Będziński, przewodniczący komitetu naukowego konferencji Biomechanics 2018

W konferencji bierze udział ponad 180 osób. Zagadnienia, jakie poruszają, to np. urazy w sporcie, biomechanika układu krążenia, kręgosłupa i tkanek.

Międzynarodowa konferencja Biomechanics 2018 na Wydziale Mechanicznym zakończy się 7 września. Spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Biomechaniki. Jest również częścią cyklu konferencji organizowanych przez Europejskie Towarzystwo Biomechaniki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00