ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Łysienie – jak sobie z nim radzić?

Na głowie każdego człowieka znajduje się od ok. 100 do 150 tys. włosów. Codziennie tracimy ok. 100 włosów i nie należy się tym niepokoić. Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn to zjawisko bardzo powszechne. Obecnie pojawia się u coraz młodszych mężczyzn i może mieć wiele przyczyn. Poznanie przyczyny łysienia jest niezwykle ważne przy wyborze odpowiedniej terapii. Dlatego przy nadmiernej utracie włosów zawsze warto wybrać się do specjalisty.

Przyczyny wypadania włosów

Szacuje się, że z mniej lub też bardziej nasilonym łysieniem boryka się ok. 1/3 mężczyzn po ukończeniu 25 roku życia. Najczęściej jest to tak zwane łysienie androgenowe – stanowi ok. 90% przypadków łysienia. Odpowiedzialne za to są męskie hormony płciowe, wśród których można wyróżnić np. testosteron. Jest on produkowany przez jądra oraz korę nadnerczy. Jednak błędne jest myślenie, że to wysoki poziom testosteronu jest odpowiedzialny za nadmierne wypadanie włosów. Jest wręcz przeciwnie – sam testosteron może przyczyniać się nawet do posiadania piękniejszych i gęstszych włosów. Wypadanie włosów związane jest z niedoborem testosteronu, ponieważ pod wpływem enzymów (5α-reduktazy) w organizmie mężczyzny ulega on przekształceniu do silniejszego dihydrotestosteronu (DHT). Łysienie androgenowe związane jest właśnie z indywidualną wrażliwością na ten hormon, co najczęściej jest uwarunkowane genetycznie. W wyniku jego działania włosy stają się coraz cieńsze oraz słabsze. Faza ich wzrostu zostaje skrócona, a wyrastanie nowych włosów zahamowane.

W związku z tym, że enzym pod wpływem którego dochodzi do przemian testosteronu w organizmie mężczyzny jest rozmieszczony nierównomiernie, to efekt jego działania może być różny. Największą aktywnością 5α-reduktazy charakteryzują się okolice czołowe oraz skroniowe. Dlatego to właśnie w tych rejonach dochodzi do najszybszej utraty włosów. W okolicach potylicy aktywność tego enzymu jest niewielka, dlatego w tym obszarze włosy nie wypadają.

Wśród innych przyczyn nadmiernego wypadania włosów wymienić można:

  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłową dietę,
  • przewlekłe choroby, np. choroby autoimmunologiczne,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Wpływ diety na łysienie

Sposób odżywiania ma istotny wpływ na stan zdrowia, a także rozwój wielu różnych chorób. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku włosów. Niedobór czy też nadmiar niektórych składników odżywczych w diecie prowadzić może do osłabienia, zniszczenia, a nawet wypadania włosów. Nadmierna utrata włosów związana może być również ze znacznym, nagłym spadkiem masy ciała.

Do nadmiernego wypadania włosów prowadzić mogą niedobory białka, żelaza oraz witamin z grupy B, a szczególnie B12. Dlatego konieczne jest dbanie o odpowiedni poziom tych składników w codziennym jadłospisie. W diecie nie może zabraknąć również selenu, cynku oraz witamin C i E. W związku z tym wskazane jest częste spożywanie ciemnozielonych, czerwonych i pomarańczowych warzyw, fasoli, przetworów z mąki żytniej oraz otrębów pszennych, a także tłustych ryb morskich. W razie konieczności można wprowadzić do diety odpowiednie suplementy witaminowe lub mineralne. Jednak wcześniej warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Stres a wypadanie włosów

Jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być także stres – zarówno ten psychiczny, jak i fizyczny. Odczuwanie nadmiernego stresu we współczesnym świecie nie jest trudne. Bardzo szybkie tempo życia, problemy finansowe, kłopoty w pracy czy życiu osobistym prowadzić mogą do odczuwania niepokoju i przewlekłego stresu. Skutkiem tego może być nadmierne wypadanie włosów. Dlatego wskazane jest, aby w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji. Warto nauczyć się też jak radzić sobie ze stresem, aby nie wpływał on negatywnie na stan zdrowia.

Stresem dla organizmu mogą być też różnego rodzaju urazy czy operacje, szczególnie te bardzo rozległe. Stany takie również mogą przyczyniać się do łysienia. Najczęściej występuje ono kilka tygodni po zabiegu i w tym przypadku jest przejściowe. Po pewnym czasie włosy zaczynają odrastać.

Jak przebiega łysienie?

Męskie łysienie charakteryzuje się typowym przebiegiem. Z biegiem czasu linia włosów na czole oraz skroniach cofa się coraz bardziej, aż do tworzenia się zakoli. Przerzedzeniu ulegają także włosy na czubku głowy. Najczęściej pierwsze objawy łysienia pojawiają się już w wieku 25-30 lat i przerzedzanie się włosów ma okresowy charakter. W ciągu roku dwukrotnie zaobserwować można nadmierne tracenie włosów. Proces ten nasila się w wieku mniej więcej 35-45 lat, a już po upływie kilku lat możliwe jest całkowite wyłysienie.

(https://eronplus.pl/ – jak poradzić sobie z męskim problemami?)

Jak radzić sobie z łysieniem?

Możliwości jest wiele. Najpopularniejsze są różnego rodzaju środki działające miejscowo, czyli szampony, wcierki lub ampułki. Zazwyczaj to właśnie tego typu kosmetyki mężczyźni wykorzystują na początku. Bardzo często stosowane są również suplementy diety dostępne w drogeriach i aptekach bez recepty. Mają one wzmocnić włosy, przyspieszyć ich wzrost i zapobiec wypadaniu. Gdy preparaty tego typu okazują się nieskuteczne, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Istnieje także sporo leków i terapii na nadmierne wypadanie włosów, jednak przed ich zastosowaniem konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny problemu.

Szampony oraz suplementy na włosy

Przy wzmożonej utracie włosów zazwyczaj w pierwszej kolejności mężczyźni sięgają po odpowiednie szampony, które mają wpłynąć na zahamowanie tego procesu. W niektórych przypadkach męskiego łysienia szampony takie faktycznie mogą być skuteczne, więc warto je wypróbować. Część preparatów tego typu zawiera w swoim składzie wyciągi z aloesu,a także kompleksy składające się z protein pszenicy oraz soi. Dzięki tym składnikom szampony działają odżywczo oraz nawilżają skórę głowy.

Poza doborem odpowiednich kosmetyków polecane może być również przyjmowanie różnego rodzaju suplementów lub leków, które zahamują łysienie typu męskiego. Wiele z takich leków posiada w swoim składzie inhibitor 5α-reduktazy, czyli substancję, która niweluje działanie dihydrotestosteronu.

Popularne są również suplementy, w których znajduje się pokrzywa czy skrzyp polny, które pomogą poprawić ogólny stan włosów, co zatrzyma ich wypadanie. Wskazana jest biotyna i L-cysteina, która bierze udział w procesie odżywiania oraz odnawiania się komórek. Wszystkie te składniki znajdują się między innymi w preparacie Profolan. Dzięki zawartości odpowiednich składników suplement ten blokuje także działanie DHT (czyli wspomnianego wcześniej dihydrotestosteronu) odpowiedzialnego za większość przypadków łysienia typu męskiego.

Jeżeli łysieniu towarzyszą problemy z potencją, to warto sprawdzić również preparat Eron Plus. Badania dowodzą, że niemal 10% mężczyzn cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów, zmaga się jednocześnie z obniżonym libido i problemami z erekcją. Poza tym niektóre leki wspomagające porost włosów jednocześnie wpływają na obniżenie libido.

Leczenie łysienia – domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na nadmierne wypadanie włosów warto wymienić:

  • wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety,
  • odpowiednią pielęgnację włosów, między innymi używanie dobrze dobranych szamponów, odżywek czy ampułek na wypadające włosy,
  • zaprzestanie wykonywania zabiegów, które mogą przyczyniać się do osłabiania włosów, takich jak suszenie gorącym powietrzem z niewielkiej odległości lub farbowanie,
  • stosowanie ziołowych płukanek z pokrzywy lub skrzypu polnego, dzięki którym możliwe jest pobudzenie wzrostu włosów,
  • wykonywanie maseczek lub płukanek na włosy z domowych składników, np. z drożdży, z oliwy z oliwek i żółtka jaja lub też żółtka jaja z olejem rycynowym.

Zabiegi na łysienie

Jeżeli łysienie stanowi dla mężczyzny duży problem możliwe jest skorzystanie z usług medycyny estetycznej. Zalecana może być mezoterapia, która stymuluje włosy do wzrostu.

Możliwe jest także wykonanie przeszczepu włosów, w miejscach, w których ich utrata jest najbardziej zauważalna. W zabiegu tym dokonuje się najczęściej przeszczepu niewielkich fragmentów skóry zlokalizowanych w innych miejscach na głowie, gdzie mieszki włosowe są dobrze rozwinięte np. z okolic potylicy. Jednak metoda ta stanowi ostateczność i jest stosowana wyłącznie wtedy, gdy zawiodą pozostałe, mniej inwazyjne sposoby leczenia.

Walka z łysieniem jest procesem długotrwałym. Wymaga wiele cierpliwości i systematyczności. Najczęściej pierwsze efekty widoczne są dopiero po upływie paru tygodni.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00