ZIELONA GÓRA:

Wkręć się w renowację mebli w Zielonej Górze

Pomysłów na spędzenie czasu poza uczelnią jest wiele. Ludzi z zacięciem do majsterkowania czy dekorowania może zaciekawić projekt Wkręceni/Zakręceni. Na strychach lub w pokojach domów kryją się bowiem niekiedy prawdziwe skarby.

Wkręceni/Zakręceni namawiali do tego, by… zabrać babci fotel. Oczywiście po to, by oddać go w lepszym stanie. Na warsztatach można było poznać podstawy stolarstwa i tapicerowania, a potem – chwalić się efektami przed rodziną.

Moc starych mebli tkwi w tym, że nieraz projektowano je lepiej niż współczesne – stwierdzają Olga Bugaj i Marcin Fedro.

Pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat temu fabryki produkowały z prawdziwego drewna, drewna pierwszego gatunku bardzo dobrej jakości. A teraz świat mebli proponuje dużo nieergonomicznych mebli, nie z drewna i nietrwałych.Olga Bugaj, Marcin Fedro

Wkręceni/Zakręceni dbają o to, by na meblach pozostał również ślad ich działań.

Przy odnawianiu foteli wstawiamy do środka etykietkę. Opisujemy tam, jak nazywa się model i kiedy był odrestaurowany. Jeszcze takie szczegóły, jak podpis imieniem i nazwiskiem. Zostawiamy to w środku. Może kiedyś komuś za 20-30 lat znudzi się nasze obicie. Rozbierze sobie taki fotel i przeczyta naszą etykietkę: o, tutaj Wkręceni/Zakręceni, o, robili to w 2017 roku – o Boże, kiedy to było! Ale mieli smaka na te tkaniny!Marcin Fedro

Najbliższe warsztaty renowacji mebli – 20 i 21 października przy ulicy Wazów 3. Udział mogą wziąć minimum 4 osoby. Koszt to 300 złotych od osoby. W cenie organizatorzy zapewniają potrzebne materiały i narzędzia: papier ścierny, kleje czy wkręty. Uczestnicy będą mogli też wybrać tkaniny obiciowe na indywidualne zamówienie.

Wkręceni/Zakręceni ruszają też z projektem dla Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Będzie to odnawianie mebli na potrzeby RCAK. W przygotowaniu jest również Akademia Młodego Projektanta dla dzieci. Więcej w całości rozmowy.

Godzina Rektorska – Wkręceni/Zakręceni

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00