ZIELONA GÓRA:

O prawach człowieka na dużym ekranie. Nadchodzi festiwal Watch Docs

Filmową lekcją wiedzy o społeczeństwie można nazwać objazdowy festiwal „Watch Docs”. Co roku Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne „Civilitas” prezentuje widzom filmy dokumentalne na temat praw człowieka. Produkcje, które będą pokazywane tym razem, skupiają się na kwestii praw osób LGBT, problemie nietolerancji rasowej i kryzysie klimatycznym.

Z powodu pandemii, osiemnasta edycja festiwalu będzie inna niż dotychczasowe. W większości seansów wezmą udział uczniowie i nauczyciele z placówek, w których będą się odbywać pokazy. Wyjątkiem jest pierwsza projekcja we wtorek, 22 września w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli – będzie otwarta dla publiczności, trzeba jednak wcześniej zarezerwować miejsce drogą mailową (sekretariat@civilitas.org.pl) lub poprzez wydarzenie na Facebooku.

W programie objazdowego festiwalu Watch Docs znalazło się osiem filmów. To m.in. „Bo nie wiedzą co czynią” – dokument o dzieciach LGBT z religijnych rodzin, „Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu” – o obrońcach praw człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej i „Raport z suchego miasta” o kryzysie klimatycznym w Republice Południowej Afryki.

Pokazy będą się odbywać w Zielonej Górze i Nowej Soli. Po projekcjach zaplanowane są dyskusje z osobami, które działają na rzecz ochrony praw obywatelskich.

Festiwal filmowy Watch Docs potrwa tydzień – od 22 do 29 września. Program podajemy poniżej.

 

wtorek 22.09.2020 godzina 17:00

Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne „Civilitas” (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli), ul. Chopina 15a, Zielona Góra

Temat: Tęcza nad Polską

Film „Bo nie wiedzą co czynią”

87′, 2019 USA Reż. Daniel Karslake

Reżyser przeprowadził rozmowy z czterema rodzinami, w których religia odgrywa istotną rolę. We wszystkich tych familiach jedno z dzieci „wyszło z szafy” jako osoba nieheteronormatywna. Jaka była reakcja krewnych? Jak potoczyły się losy „odmieńców”? Ryana, Sarah, Elliota i Vico…

Po filmie dyskusja z zaproszonymi gośćmi i widownią. Wśród gości:

– dr Joanna Markiewicz – Stanny z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego

– Ilona Motyka, Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA

– Kacper Kubiak, Instytut Równości

 

środa 23.09.2020 godzina 11:00

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk”, ul. Wazów 44, Zielona Góra

Temat: Niszczenie działalności społecznej, propaganda, fake newsy.

Filmy:

„Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu”

29′, 2019 Węgry, Polska Reż. István Gábor Takács, Peter Sarosi

Społeczeństwo obywatelskie w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej coraz częściej staje się obiektem rządowych ataków. Film opowiada o oporze stawianym przez obrońców praw człowieka w Rosji, Kirgistanie, Polsce i na Węgrzech. Prezentuje historie organizacji i aktywistów, którzy poświęcili się walce o prawa (m.in. do ochrony zdrowia) osób należących do mniejszości oraz innych najbardziej stygmatyzowanych, czy wręcz kryminalizowanych grup.

„Amerykańska masakra”

9′, 2017 USA Reż. Farihah Zaman, Jeff Reichert

Krótka polityczna biografia Steve’a Bannona – guru amerykańskiej skrajnej prawicy i głównego doradcy Donalda Trumpa na początku jego prezydentury. Film ujawnia nieznane oblicze Bannona, który wzorując się na Leni Riefenstahl i Michaelu Moorze zrealizował do 2016 roku dziewięć filmów dokumentalnych. „Amerykańska masakra” składa się w większości z ich fragmentów.

„Dobre wiadomości”

35′, 2019 Czechy Reż. Ondřej Šálek

Petr Černý to „gwiazda” prawicowego Internetu północnych Czech. Jego programy, w których antymigrancka histeria miesza się z teoriami spiskowymi, fake newsami i rosyjską propagandą, ogląda co tydzień po kilkanaście tysięcy osób. A jednak osobowość Černego dalece odbiega od przeciętnych wyobrażeń na temat internetowych trolli. Młodemu czeskiemu reżyserowi udało się w tym krótkim filmie nie tylko przybliżyć istotne zjawisko, ale i stworzyć intrygujący, niejednoznaczny portret swojego bohatera.

Po filmach dyskusja z zaproszonymi gośćmi i widownią. Wśród gości:

– Ilona Motyka, Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA

– Kacper Kubiak, Instytut Równości

 

czwartek 24.09.2020 godzina: 10:50

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli, ul. Kościuszki 28, Nowa Sól

Temat: Problemy współczesności.

Kryzys klimatyczny – Film „Raport z suchego miasta”

13′, 2018 RPA, USA Reż. Simon Wood ,François Verster

Jak wygląda życie w wielkim mieście, w którym kończą się zapasy wody? Jak w Kapsztadzie w RPA, gdzie policja ściga biedaków, których jedynym źródłem utrzymania są nielegalne samochodowe myjnie, i staruszków zużywających ostatnie krople drogocennej cieczy do podlewania ogródków. A przecież tuż obok bez przeszkód funkcjonują luksusowe hotele, których gigantyczne pola golfowe bynajmniej nie wyglądają na przesuszone.

Brak równego traktowania przez prawo – Film „Proces”

16′, 2018 USA Reż. Johanna Hamilton

Największy proces karny w historii USA nie będzie miał wiele wspólnego z ideałami i gwarancjami amerykańskiej konstytucji, której obowiązywanie zdaniem władz nie rozciąga się na teren bazy w Guantanamo. Johanna Hamilton portretuje troje obrońców jednego z oskarżonych o zamachy z 11 września. Choć grozi mu kara śmierci, nawet twórcy fabularnego “Wroga numer jeden” mieli lepszy niż oni dostęp do akt. Adwokaci przyzwyczaili się już do podsłuchów, a nawet zdekonspirowali w swoim zespole agenta…

Skutki podziału – Film „Godzina linczu”

19′, 2019 Wielka Brytania Reż. Shirley Abraham,Amit Madheshiya

Twórcom filmu udało się uchwycić mechanizm eskalacji przemocy nakręcanej przez skrajnie prawicowy religijny fundamentalizm. Przez ostatnie pięć lat hinduscy nacjonaliści zamordowali w Indiach prawie pięćdziesięciu muzułmanów, oskarżanych o „przemyt krów”. Niewłaściwy stosunek do świętego dla hinduistów zwierzęcia staje się pretekstem do brutalnej nagonki, która zatacza coraz szersze kręgi. Rozzuchwaleni bezkarnością przywódcy radykałów otwarcie nawołują do czystek etnicznych.

Po filmach dyskusja z zaproszonymi gośćmi i widownią.

 

poniedziałek 28.09.2020 godzina 11:15

Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Szkoła Myślenia Twórczego”, ul. Sowińskiego 27, Zielona Góra

Temat: Problemy współczesności.

Kryzys klimatyczny – „Raport z suchego miasta”

13′, 2018 RPA, USA Reż. Simon Wood ,François Verster

Propaganda – „Amerykańska masakra”

9′, 2017 USA Reż. Farihah Zaman, Jeff Reichert

Nienawiść rasowa – „Czarna owca”

27′, 2018 Wielka Brytania Reż. Ed Perkins

Nastoletni Cornelius doświadcza przemocy motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.

 

wtorek 29.09.2020 godzina: 19:30

Bursa, ul. Botaniczna 60, Zielona Góra

Temat: Problemy współczesności.

Kryzys klimatyczny – „Raport z suchego miasta”

13′, 2018 RPA, USA Reż. Simon Wood ,François Verster

Nienawiść rasowa – „Czarna owca”

27′, 2018 Wielka Brytania Reż. Ed Perkins

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00