WAŻNEZIELONA GÓRA:

Jest bezpiecznie, choć… lata się do góry nogami

Agata Porębska została wicemistrzynią świata w akrobacjach szybowcowych. Przedstawicielka Aeroklubu Ziemi Lubuskiej po tytuł sięgnęła w Toruniu.

Porębska rywalizowała w klasie Advanced. Musiała uznać jedynie wyższość reprezentanta Francji. W Pomarańczowym Lecie Radia Index mówiła o tym, jakie elementy w tym sporcie są najważniejsze.

Jeżeli chodzi o samą akrobację, to najważniejsze jest to, żeby w dobrym miejscu się odczepić od “holówki”, bo nas ciągnie samolot na daną wysokość. Następnie ważne jest dobrze rozpocząć wiązankę, czyli sekwencję figur.

23. miejsce w tej klasie zajął inny przedstawiciel AZL w Przylepie Miłosz Gondek. W plenerowym studiu mówił o tym, że Polska w lataniu szybowcowym jest potęgą.

W mistrzostwach, z których wróciliśmy zdobyliśmy 10 medali. Przydałoby się jeszcze, żeby ten sport uczynić bardziej medialnym.

Szybownicy przekonywali również, że to bezpieczny sport.

Bezpieczny, chociaż lata się do góry nogami. Pilot zawsze ma spadochron. Cokolwiek się nie wydarzy, to albo mamy szansę wylądować szybowcem, albo wyskoczyć z niego i też wykonać lądowanie.

Piloci latali na samolotach Swift S-1.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00