UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Z astronomami – z Zielonej Góry do gwiazd!

Radioastronomia, kosmologia i astronomia fal grawitacyjnych – specjalność badaczy z Uniwersytetu Zielonogórskiego – to tematy ogólnopolskiego spotkania ekspertów. Instytut Astronomii UZ będzie gospodarzem zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Konferencja będzie przeglądem aktualnych dokonań polskich astronomów. Zaprezentują oni osiągnięcia z placówek w kraju i za granicą. Będzie jej jednak towarzyszyć także popularyzacja astronomii wśród zielonogórzan. Na sesji popularnonaukowej pojawią się takie tematy, jak edukacja astronomiczna, projekt monitorowania zanieczyszczenia światłem i „Twój kosmiczny GPS”.

Sesjom naukowym podczas zjazdu będzie przewodniczyć m.in. dr hab. Dorota Rosińska, profesor Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego i członkini projektów badawczych VIRGO i LIGO. Analizuje w nich dane uzyskane z detektorów fal grawitacyjnych.

W trakcie otwarcia konferencji zostanie wręczony Medal Bohdana Paczyńskiego. To najwyższe odznaczenie PTA. Jest przyznawane za wybitny dorobek naukowy.

38. zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbędzie się od 11 do 14 września w zielonogórskim Planetarium Wenus.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00