LUBUSKIE:

Coraz więcej cudzoziemców w regionie

Lubuskie przyciąga cudzoziemców – tak wynika z danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie w naszym województwie ubezpieczonych w ZUS jest niemal 38,5 tys. takich osób.  To o ok. 2,5 tys. więcej niż na koniec 2023 roku.  Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy, których jest ponad 30 tys.

W zestawieniu nie zabrakło także gości z bardziej odległych regionów świata. Nasze województwo upodobali sobie m.in. obywatele Armenii, Bangladeszu, Chin, Indonezji czy Wenezueli – mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w naszym regionie.

W Zielonej Górze gości natomiast 999. obywateli Białorusi, 857. Gruzji a podium zamyka 371. obywateli Indii. Południe naszego województwa wybrali również m.in. posiadacze paszportów syryjskich, południowokoreańskich oraz lankijskich. Wśród ubezpieczonych u nas cudzoziemców niemal 24 tys. zatrudnionych jest na umowie o pracę. Co ciekawe, o prawie połowę wzrosła liczba obcokrajowców prowadzących własną działalność gospodarczą. Na koniec grudnia było ich 1,2 tys. a obecnie jest ich 2,2 tys. Pozostali obcokrajowcy zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnieniu na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00