POLSKA I ŚWIAT:

Niebezpieczne odtwarzacze mp3

Komisja Europejska zleciła organowi normalizacyjnemu UE (CENELEC) opracowanie norm bezpieczeństwa dotyczących głośności przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Chodzi o to, by w przyszłości ustawienia domyślne tych urządzeń były na poziomie bezpiecznym dla zdrowia. Odtwarzacze byłyby również opatrzone czytelnymi ostrzeżeniami przed zbyt głośnym słuchaniem dźwięków w słuchawkach.

W październiku 2008 r. Komitet Naukowy UE (SCENIHR) ostrzegał, że słuchanie przez dłuższy czas głośnej muzyki z odtwarzacza mp3 grozi trwałym uszkodzeniem słuchu, a 5-10 procent użytkowników narażonych jest wręcz na całkowitą głuchotę.

– Młodzi ludzie, którzy czasem przez wiele godzin w tygodniu słuchają głośnej muzyki, nie mają pojęcia, że narażają swój słuch. Uszkodzenie (…) może ujawnić się po latach, a wtedy jest już za późno. Nowe normy wprowadzają niewielkie zmiany techniczne, dzięki którym normalne użytkowanie odtwarzaczy zgodnie z ustawieniami domyślnymi jest bezpieczne – powiedziała komisarz ds. konsumentów Meglena Kuneva.

Jednocześnie użytkownicy, jeśli zechcą, będą mogli nastawić głośność powyżej poziomu domyślnego, ale otrzymają wówczas wyraźne ostrzeżenie o ryzyku, jakie się z tym wiąże.

Obecnie unijne normy nie określają maksymalnego poziomu dźwięku, nie zawierają także wymogów dotyczących specjalnego oznakowania pod kątem poziomu głośności.

Autor: Źródło: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00