POLSKA I ŚWIAT:

NBP jak Allegro

Narodowy Bank Polski uruchamia internetowy serwis aukcyjny, w którym od stycznia będzie sprzedawać monety i banknoty kolekcjonerskie.

Od stycznia 2010 r. nowe emisje polskich monet i banknotów kolekcjonerskich będą sprzedawane wyłącznie na aukcjach internetowych organizowanych przez NBP w serwisie Kolekcjoner. Już od dziś numizmatycy będą mogli zakładać konta w tym serwisie.

– Aukcje internetowe całkowicie zastąpią dotychczasową sprzedaż monet w okienkach bankowych – wyjaśnia Jacek Polkowski z biura prasowego NBP. – Każda osoba lub firma, która będzie chciała nabyć monety od NBP, będzie musiała uczestniczyć w aukcjach.

Warunkiem udziału w aukcji będzie wcześniejsze założenie konta w serwisie Kolekcjoner pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl. W tym celu użytkownik będzie musiał wypełnić formularz rejestracyjny, a następnie wydrukować i przesłać do NBP podpisane oświadczenie o akceptacji zasad korzystania z serwisu wraz z kserokopią dowodu osobistego. Dopiero po otrzymaniu tych dokumentów i zweryfikowaniu danych użytkownika jego konto zostanie aktywowane i będzie on mógł uczestniczyć w aukcjach.

– Weryfikacja danych i aktywacja konta może potrwać kilka dni, zalecamy więc zarejestrowanie się w serwisie jeszcze przed 1 stycznia 2010 roku, aby móc uczestniczyć w pierwszej aukcji planowanej na początek przyszłego roku – mówi Jacek Polkowski.

W aukcjach na równych zasadach będą uczestniczyć pojedynczy kolekcjonerzy i firmy.
– To rozwiązanie daje wszystkim równy dostęp do monet kolekcjonerskich i nie uprzywilejowuje żadnej grupy – podkreśla Jacek Polkowski.

Każda aukcja będzie trwała 3 dni, w trakcie których uczestnik będzie mógł złożyć do 5 ofert, proponując cenę jednostkową i liczbę monet, jaką chciałby zakupić po tej cenie. Dla każdej monety określona będzie cena wywoławcza, cena maksymalna oraz limity zakupu – niższe dla pojedynczych kolekcjonerów i wyższe dla firm. Po zakończeniu aukcji, na podstawie złożonych ofert, system określi cenę sprzedaży, a także poinformuje „zwycięzców” o liczbie uzyskanych monet, ich cenie i terminie odbioru. Monety będzie można odbierać we wskazanym przez użytkownika oddziale okręgowym NBP. Płatność będzie dokonywana w chwili odbioru.

– W ciągu 2010 roku wprowadzimy dodatkową możliwość dokonywania płatności przelewem, a także wysyłkę monet lub banknotów pocztą – opowiada Polkowski.

Bank nie zapomniał o osobach, które nie mają dostępu do Internetu. Będą one mogły skorzystać z pomocy pracowników oddziałów okręgowych NBP, którzy od 17 listopada będą rejestrowali w ich imieniu konta w serwisie Kolekcjoner, a następnie przyjmowali i składali zlecenia na aukcjach.

Autor: NBP

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00