POLSKA I ŚWIAT:

Lech Kaczyński podpisał. Zostały tylko Czechy

Z tej okazji do Polski przyjechali szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier przewodniczącej obecnie UE Szwecji, Fredrik Reinfeldt. Ponadto w Pałacu Prezydenckim są: premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także korpus dyplomatyczny.
 
Z programu uroczystości wynika, że oprócz Lecha Kaczyńskiego, głos zabierze także szef PE, premier Szwecji oraz szef Komisji Europejskiej, z którym prezydent rozmawiał przed uroczystością.
 
Lech Kaczyński wielokrotnie zapowiadał, że podpisze akt ratyfikacji, jeśli Irlandczycy w ponownym referendum poprą Traktat Lizboński (w 2008 odrzucili oni Traktat), co nastąpiło w ubiegły piątek. W drugim referendum 67 proc. Irlandczyków opowiedziało się za Traktatem z Lizbony.
 
Po dokończeniu ratyfikacji przez Lecha Kaczyńskiego do wejścia w życie dokumentu będzie brakowało podpisu prezydenta Czech Vaclava Klausa. W piątek Klaus podczas spotkania z Jerzym Buskiem powiedział, że chce, by jego kraj otrzymał te same ograniczenia w stosowaniu dołączonej do Traktatu z Lizbony Karty Praw Podstawowych co Wielka Brytania i Polska. To jest jego warunek podpisania ratyfikacji Traktatu z Lizbony.
 
Buzek ma na ten temat rozmawiać z przewodniczącym KE i premierem Szwecji. Aby reforma Wspólnoty mogła wejść w życie od 2010 roku, do grudnia musi się zakończyć procedura ratyfikacji przez wszystkie kraje.
 
Przed Pałacem Prezydenckim zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa przeciwników Traktatu Lizbońskiego.
 
Fot. www.prezydent.pl

Autor: Źródło: INTERIA.PL / PAP

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00