ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Miskant chiński – król ogrodowych aranżacji

Aby ogród zachwycał swoim pięknem i zapewniał idealne miejsce na relaks wśród zieleni, warto poświecić trochę czasu na jego aranżację. Powinna być ona przemyślana, szczególnie jeśli chodzi o dobór roślin. To one są bowiem największą ozdobą i wyznaczają charakter ogrodu. Wśród mnogości gatunków warto wybrać jeden, który stanie się prawdziwym królem zielonej enklawy. W tej roli doskonale sprawdzi się miskant chiński. Dowiedz się, dlaczego.

Czym się wyróżnia miskant chiński?

Wśród wielu gatunków traw ozdobnych największą popularnością cieszy się miskant chiński. Ten przybysz z Azji, który w Europie zadomowił się w połowie XX wieku, doskonale wpisał się w nasz krajobraz, stając się okazałą ozdobą parków i skwerów, a przede wszystkim przydomowych ogrodów i ogródków działkowych.

Niezależnie od odmiany wyróżnia się on przepięknym wyglądem, podkreślanym nie tylko przez wąskie liście, ale także puszyste kwiatostany. Najpopularniejsze gatunki to te o ponadprzeciętnej wysokości, które górują na tle innych roślin. Ze względu na swój majestat i gęste, zwarte kępy, miskant chiński może być prawdziwym królem ogrodu i to niezależnie od tego, czy posadzi się go samodzielnie, czy też skomponuje z innymi roślinami. Doskonale sprawdzi się on zarówno w ogrodach klasycznych i nowoczesnych. Dobrze będzie wyglądał w przestrzeni o rustykalnym charakterze, ale także w minimalistycznych kompozycjach.

Oprócz tego może on również pełnić szereg funkcji praktycznych. Idealnie sprawdzi się jako element architektury krajobrazu, który oddzieli od siebie różne części ogrodu. Zapewni osłonę prze wiatrem, a także zamaskuje nieestetyczne elementy przestrzeni. Ponadto będzie stanowił świetne tło dla niższych roślin w piętrowych kompozycjach.

Jak uprawiać miskanta chińskiego?

Najtrudniejszą rzeczą związaną z miskantem chińskim jest wybór odmiany, ponieważ jest ich naprawdę bardzo dużo. Pozostałe kwestie nie przysparzają już żadnego problemu, ponieważ jest on bardzo łatwy w uprawie. Nie wymaga on ani specjalnych warunków glebowych, ani nie ma konkretnych wymagań dotyczących poziomu nasłonecznienia. Poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Można wybrać zatem dla niego dowolne miejsce w ogrodzie. Nie należy się także obawiać, że nie przetrwa zimy. Mimo swojego azjatyckiego rodowodu, doskonale radzi sobie w naszej strefie klimatycznej.

Miskant chiński to roślina, która nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Jedyną koniecznością jest tylko wycinanie uschniętych źdźbeł. Najlepiej robić to wczesną wiosną. Warto zostawiać je na zimę, ponieważ będą wtedy doskonałą ozdobą ogrodu także w czasie chłodniejszych miesięcy.

Podsumowując, miskanta chińskiego można z powodzeniem nazwać królem ogrodowych aranżacji. Na tle innych roślin wyróżnia się on majestatycznym wyglądem. Zachwyca pokrojem liści i okazałymi kwiatostanami. Pięknie prezentuje się nie tylko w sezonie, ale również zimą. Wszystko to sprawia, że nie powinno go zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00