UCZELNIA:

Europejskie kino w Cottbus

Zgromadzeni będą mieli także okazję porozmawiać z reżyserką tego obrazu czyli Moniką Wojtyllo. Wszystko po to żeby zachęcić naszych studentów do wyjazdu na festiwal. Karol Pachla z Parlamentu Studenckiego, który organizuje najbliższy pokaz, twierdzi, że organizatorzy festiwalu poprosili o wsparcie. – Postanowiliśmy pomóc i zaprosić studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na festiwalu będą mogli zobaczyć kawał kina europejskiego – zapewnia Pachla.

Parlament Studencki chce jednak, żeby w tym roku nasi studenci byli bardziej widoczni. – Warto się tam wybrać, ponieważ koszty festiwalu nie są duże. Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu kosztuje 25 euro – namawia Karol Pachla. Wszyscy zainteresowani festiwalem o szczegóły mogą pytać w parlamencie studenckim.

W tym roku organizatorzy położyli szczególny nacisk na kino Bałtyckie.

W programie spotkania na UZ:
* Prezentacja Festiwalu
* Projekcja filmu "Polska Love Serenade" w reż. Moniki Wojtyllo
* Focus talk z reżyserką.

FilmFestiwal Cottbus odbył sie po raz pierwszy w 1991 roku pn. "Festiwal Filmowy Wschodnioeuropejskiego Kina w Cottbus". Z biegiem czasu uzyskał rangę najważniejszego wydarzenia kulturalnego landu Brandenburgii, jak również został uznany przez branżę filmową za jeden z pięćdziesięciu najważniejszych festiwali filmowych na świecie (Magazyn Variete). Festiwal w Cottbus jest jednocześnie największym na świecie festiwalem poświęconym w całości kinematografii wschodnio- i środkowoeuropejskiej.  Co roku do Cottbus przybywa ponad 500 gości z branży filmowej i dziennikarzy. Zeszłoroczny festiwal zgromadził też ponad 17.000 widzów. Co roku festiwal w Cottbus prezentuje ponad 100 filmów pochodzących z około 30 krajów. Oprócz dwóch kategorii konkursowych: Najlepszy Film Fabularny i Najlepszy Film Krótkometrażowy, odbywają się pokazy w ramach: Focus, Restrospektywa,  Narodowe Hity Kinowe, Pokazy specjalne, Film Dziecięcy i Młodzieżowy. W ramach tegorocznej kategorii Focus prezentowane będzie nowa kinematografia krajów nadbałtyckich. Kategoria Retrospektywa natomiast w tym roku ukierunkowana jest na wydarzenia Praskiej Wiosny 1968 i jej następstw. W ramach tej kategorii pokazane będą zarówno filmy dokumentalne, jak i fabularne.

Ofertę filmową festiwalu uzupełnia cała gama imprez towarzyszących prezentujących uczestniczące w festiwalu kraje, jak spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, wykłady oraz dyskoteki.

W tym roku FilmFestiwal odbędzie się w Cottbus w dniach: 11-16.11.2008 r.

Strona internetowa FilmFestiwalu Cottbus:

Więcej informacji na temat filmu można znaleźć na stronie
Autor: Karol Tokarczyk

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00