POLSKA I ŚWIAT:

Kandydaci czy kształcenie?

– Przygotowanie absolwenta do zaprezentowania swoich umiejętności pracodawcy jest fundamentalnym problemem polskich uczelni (…) absolwenci wiąż dostają najczęściej jedynie wiedzę, trochę umiejętności, a studenci renomowanych uczelni dodatkowo jeszcze dobry wizerunek. I na tym się kończy rola uczelni, które za mało odpowiedzialnie traktują swoją rolę jako instytucji dającej wykształcenie, a więc również tej, która powinna przygotować absolwentów do następnego kroku po ukończeniu studiów." – wskazuje docent Krzysztof Sikora z BCC.

Tezę, że renoma uczelni wynika z jakości kandydatów bardziej niż z kształcenia, potwierdza docent Sikora, który w odpowiedzi na pytanie: Czy pracodawcy faworyzują absolwentów konkretnych uczelni? mówi: Dotyczy to uczelni markowych. Pracodawcy spodziewają się, że tam dobór kandydatów na studia był bardziej wysublimowany.

– Należy postawić na profesjonalne uczelniane biura karier. Ale działające jak firmy HR, a nie takie, które wyłącznie pośredniczą w znalezieniu pracy studentom i absolwentom – dodaje doc. Sikora.

 

 

Autor: PSRP, Tomasz Nieśpiał

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00