POLSKA I ŚWIAT:

500 dawców organów rocznie, 1,5 tysiąc ludzi czeka na przeszczepy

Paweł Klikowicz z kampanii dawca.pl zachęca do wypełniania deklaracji o przeznaczeniu po śmierci swoich organów dla potrzebujących. Warto też na ten temat porozmawiać ze swoimi bliskimi i powiedzieć im o swojej woli.

Dawcą zostaje osoba, u której stwierdzona została śmierć mózgu. Zgodnie z polskim prawem, w tym momencie można pobrać organy i nie jest do tego potrzebna zgoda godziny. Niemniej w praktyce lekarze zawsze pytają bliskich o zgodę.

Sławomir Bugajczyk osiem lat temu miał przeszczepione serce. Ta operacja uratowała mu życie i teraz może normalnie funkcjonować. Jeździ na rowerze, przejechał w ciągu jednego dnia 220 kilometrów.

Małgorzata Rudnik cztery lata temu miała przeszczep trzustki. W tym momencie ma dwie, co pozwoliło jej wyleczyć się z cukrzycy. Mówi, że nie ma dnia, żeby nie myślała o swoim dawcy.

Deklarację mówiącą o chęci oddania po śmierci swoich organów do transplantacji można pobrać na stronie www.dawca.pl.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku. Dokonany w Warszawie, był wtedy 621. takim zabiegiem na świecie. Pierwszy miał miejsce w 1954 roku w Bostonie.

W ostatnich latach w Polsce rocznie wykonuje się średnio ponad półtora tysiąca przeszczepów. Według danych Poltransplantu, pod koniec ubiegłego roku na operację oczekiwało 1538 pacjentów. Najwięcej z nich, bo aż 921, potrzebowało nowej nerki.

Dzień Transplantacji, ustanowiony w 2003 roku, służy rozpowszechnianiu idei dawstwa narządów. Transplantologia to dziedzina medycyny zajmująca się przeszczepianiem organów. Często takie operacje są najlepszą, a czasami jedyną metodą leczenia osób, których narządy przestały prawidłowo funkcjonować.

W 2014 roku przeszczepiono w Polsce 1616 narządów wewnętrznych, w tym od zmarłych dawców – 1531, a od żywych – 85, jak do tej pory – najwięcej. Zauważa się, że wzrasta liczba przeszczepów od żywych dawców, jednak odsetek tych zabiegów w naszym kraju jest wciąż bardzo mały, bo to zaledwie 5 procent wszystkich. Tymczasem w większości państw Unii Europejskiej, od żywych dawców przeszczepia się nieco więcej nerek, niż od zmarłych

W Polsce żyje około 3 i pół tysięcy osób z nowymi narządami. Najczęściej przeszczepianym organem są nerki, następnie wątroba, serce i nerka wraz z fragmentem trzustki. Rocznie dokonuje się około tysiąca stu przeszczepów nerek i ponad trzystu wątroby. Szacuje się, że narządy jednego dawcy mogą uratować lub przedłużyć życie siedmiu osobom.

Autor: Paweł Hekman / IAR

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00