UCZELNIA:

Niemiecki pop, włoska literatura, hebrajski zwój. Wachlarz języków i kultur na UZ

Fascynują poznawczo, badawczo, mogą być też służyć rozrywce. Języki obce i kultura krajów obcojęzycznych są w centrum zainteresowania Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rozpoczęły się czwarte Dni Języków Obcych.

Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Język jako przestrzeń kultury”. Uczestniczą w nim wykładowcy i studenci zielonogórskiej uczelni, a także zaproszeni goście, m.in. z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Szczególnie cieszymy się, że pani profesor Kinga Kuszak, która jest prodziekanem Wydziału Studiów Edukacyjnych na UAM zdecydowała się przyjąć nasze zaproszenie. Przede wszystkim zapraszamy naszych pracowników, doktorantów, studentów, ale oczywiście każda osoba może przyjść i wysłuchać wykładów. Również nie będąc związanym z uniwersytetem. Program obfituje w wykłady na różne tematy związane z literaturą, językoznawstwem, szeroko pojętą kulturą.dr Małgorzata Karczewska

Podczas przygotowywania wystąpień prelegenci kierowali się tym, aby ich tematy wzbudzały zainteresowanie. Tak jest np. w przypadku wykładu o niemieckiej muzyce pop. Zaprezentował go dr Wolfgang Brylla.

Z kiczem bardziej kojarzy się niemiecki szlagier. Z tym mamy do czynienia jeszcze dzisiaj, ale od lat 90. następuje demitologizacja. Z tym małym problemem, że rodzi się nowa mitologizacja – niemieckiego popu i niestety ona dominuje. Mamy dużo kawałków muzyki popularnej, które są kiczowate i trywialne, a tylko 10% to muzyka napakowana treścią. Krytyczna, odnosząca się do rzeczywistości czy tematyki politycznej.dr Wolfgang Brylla

Na co dzień studenci mogą zgłębiać zagadnienie tekstów piosenek na seminarium tematycznym. Prowadzi je Instytut Filologii Germańskiej.

W ramach Dni Języków Obcych odbędą się również warsztaty językowe oraz konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wydarzenie potrwa do 30 listopada. Zdjęcia z jego otwarcia pokazujemy w poniższej galerii.

Download (PDF, 433KB)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00