ROZMOWA NA 96 FM:

Elektryczne taksówki nie podzielą miasta na strefy

Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie Zielonogórskim, w Instytucie Inżynierii Elektrycznej. To na naszej uczelni zaczęły dojrzewać pomysły, które dziś firma Ekoenergetyka-Polska wdraża w życie, realizując projekty w całej Europie.

Maciej Wojeński, dziś wiceprezes firmy, wspólnie z Bartoszem Kubikiem, prezesem Ekoenergetyki w trakcie studiów zbudował elektryczny samochód. W ramach pracy dyplomowej panowie skonstruowali ładowarkę. Dziś ich firma ma na koncie pół tysiąca ładowarek w całej Europie. Zaopatruje także w prąd elektryczne autobusy w Zielonej Górze.

Nowym pomysłem firmy są elektryczne taksówki. Evity Electric Taxi ma w Zielonej Górze poszerzyć ofertę komunikacyjną. Pojazdy mają się pojawić w mieście jeszcze w tym miesiącu.

Chcemy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo, więc na pewno w taksówkach pojawią się foteliki, które będą dostępne dla małych dzieci. To jest coś, czego nie ma w obecnych taksówkach, bo i nie musi być, ale my wychodzimy naprzeciw osób, które dbają o bezpieczeństwo. Mamy jeszcze kilka innych ciekawych pomysłów, które pewnie ucieszą mieszkańców.Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyka-Polska

Mieszkańcy mają coraz szerszy wybór usług komunikacyjnych. Zielonogórzanie od ubiegłego roku korzystają z Bolta, zamawiając kurs pod wskazane miejsce za pośrednictwem aplikacji na smartfona. Lada chwila pojawi się także Evity i zapowiada wprowadzenie jednego cennika na terenie całej Zielonej Góry, łącznie z sołectwami, bez podziału na strefy. Po informacji o elektrycznych pojazdach obawy o konkurencyjność wyrażali natomiast kierowcy taksówek.

Myślę, że dyskusja stworzyła się wokół tego, że pan prezydent swoim nazwiskiem troszeczkę “podpromował” tę inicjatywę. Wpisuje się to jednak w stu procentach w strategię miasta. Tutaj jeżdżą już autobusy elektryczne. To nie jest coś zupełnie nowego, nie jest to idea, która przyszła znikąd. Od lat pracuje się w mieście nad tym, żeby ten transport był elektryczny i czysty.Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyka-Polska

Taksówka elektryczna na jednym ładowaniu może pokonać ponad 200 km. Więcej w całej Rozmowie na 96 FM. Program do obejrzenia na Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X