LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:ZIELONA GÓRA:

Samoobrona dla mam w podwójnym wymiarze – przed napastnikami oraz nowotworami

„Mama broni się sama” – pod takim, dość chwytnym hasłem, odbyło się spotkanie zielonogórskich mam z profesjonalną trenerką samoobrony. Panie ćwiczyły techniki samoobrony w Ogrodzie Botanicznym, przy okazji dzisiejszego Dnia Matki. 

Jak mówi Monika Łyszczak, instruktorka, ważne są nie tylko kwestie znajomości technik samoobrony przed duszeniem lub chwytami za ręce, ale także odpowiednie przygotowanie psychologiczne.

Panie muszą być świadome, że są w stanie same się obronić. Znajomość technik to jedno, ale istotne jest podłoże psychologiczne.  Że w sytuacji stresowej będą w stanie działać. Pojawi się mobilizacja, zamiast paraliżującego strachu.

Event pod chmurką był też nawiązaniem do walki z nowotworami. Celem wydarzenia było bowiem propagowanie regularności w wykonywaniu badań profilaktycznych i dbałość o zdrowie. Tym bardziej, że statystyki w naszym regionie nie wyglądają za dobrze. Mówi Joanna Branicka, rzeczniczka prasowa NFZ w lubuskiem.

Bardzo mało kobiet zgłasza się do programu profilaktyki raka szyjki macicy. Niewiele pań wykonuje regularnie cytologię w ramach NFZ. Statystyki dotyczące nowotworów pokazują, że niestety przodujemy w umieralności z powodu raka szyjki macicy. 

Dodajmy, że wszelkie informacje na temat dostępnych w naszym regionie badań profilaktycznych można znaleźć na stronie lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00