ZIELONA GÓRA:

Zielonogórscy policjanci ostrzegają

To bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas. Niestety zdarza się, że klienci wirtualnych aukcji czy sklepów padają ofiarami oszustów.
 
W ostatnim czasie zielonogórscy policjanci odbierają coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustów działających na portalach aukcyjnych. Zwykle osoby pokrzywdzone tracą na skutek oszustwa od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale zdarzają się sytuacje, że kupujący tracą nawet kilkanaście tysięcy. Jedna z oszukanych w ten sposób osób straciła ponad 10 tys. zł. za które chciała zakupić przez internet złote monety. Inny kupujący stracił prawie 20 tys. zł chcąc kupić przedmiot o dużej wartości historycznej, który w rzeczywistości okazał się bezwartościowy.
 
Ofiarami oszustów padają najczęściej osoby kupujące telefony komórkowe lub rzeczy dla kolekcjonerów, o dużej wartości np. przedmioty zabytkowe. Przestrzegamy przed kupowaniem takich wartościowych przedmiotów za pośrednictwem aukcji internetowych.  Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
 
Jak się chronić przed oszustami internetowymi i co robić aby zakupy były możliwie bezpieczne:
1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego.
2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.
4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.
5. Wybierz bezpieczną przesyłkę (ubezpieczona lub poprzez pośrednika).
6. Kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, pozwoli to uniknąć kupowania telefonów kradzionych, sprzedawanych bez dokumentów.
7. Przy zamówieniu sprzętu elektronicznego zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi.
8. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód  przestępstwa.
9. Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany np. dostaniesz puste pudełko lub mimo wpłacenia pieniędzy nie dostaniesz zamówionego towaru zgłoś się na policję.
10. Jeśli płacisz przelewem, zrób to na sprawdzony numer konta. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze Sprzedającym za pomocą bezpiecznych linków. Nigdy nie odpowiadaj na oferty sprzedaży poza aukcjami.
11. “nie kupuj kota w worku” – pamiętaj, że niemożliwe jest aby towar był w cenie trzykrotnie niższej od identycznego towaru w sklepach, może wówczas pochodzić z przestępstwa lub wcale go nie otrzymasz i zostaniesz oszukany.
12. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki “https”.
13. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
 

Chcesz by Twoje konto było bezpieczne?

 
1. Zabezpiecz je mocnym hasłem, kombinacją dużych i małych liter oraz cyfr.
2. Nikomu go nie udostępniaj.
3. Zawsze sprawdzaj czy prawidłowo logujesz się w danym serwisie.
4. Nie odpowiadaj na e-maile, w których ktoś prosi Cię o podanie hasła, nawet jeśli podaje się za pracownika danego serwisu.

Autor: Źródło: KMP ZG

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00