UCZELNIA:WAŻNE

Uniwersytet Zielonogórski stawia na polsko – niemiecką współpracę [WIDEO]

Uniwersytet Zielonogórski będzie współpracował z Brandenburgische Technische Universität Cottbus – Senftenberg. Umowa na podjęcie wspólnych projektów została podpisana w środę, w Zielonej Górze. Głównym celem porozumienia jest stworzenie zdrowego miejsca do życia. Oczywiście na terenach przygranicznych. 

Jak mówi prof. Justyna Patalas – Maliszewska – obu stronom projektu zależy na pokazaniu jak żyć w harmonii ze środowiskiem, ekonomią i rozwojem społecznym. Odpowiedzią na to będzie odpowiedni system i to jego budową zajmą się uniwersyteccy partnerzy.

To jest bardzo złożony projekt, dlatego że najpierw trzeba zastanowić się jakie obszary i w jaki sposób mierzyć. Wszystko to oparte na mobilnych rozwiązaniach. Do tego duże zbiory danych – jak je klasyfikować? 

O spotkaniu i podpisaniu umowy mówiono już od pewnego czasu. Zdradza prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Bardzo mnie cieszy, że w końcu doszło do tego spotkania, ale pandemia nam to utrudniała. Myślę, że tradycyjny partner po drugiej stronie granicy jest niezwykle ważny. Zarówno dla rozwijania badań naukowych, kształcenia, jak i poprawy jakości życia. 

Polsko – niemieccy partnerzy skupią się między innymi na transgranicznym stacjonarno – mobilnym systemie monitorowania jakości powietrza. Swoją uwagę zwrócą również na technologie z zakresu inteligentnego magazynowania energii i gospodarki wodorowej oraz kwestiami zarządzania mniejszymi miastami na rzecz miejskiej bioróżnorodności.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00