LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Dziś na ulicach Zielonej Góry “Ostra jazda”

Dziś druga edycja samochodowej blokady Zielonej Góry. Protest pod nazwą „Ostra jazda” rusza o godzinie 16.

Tym razem rozpocznie się z kilku różnych parkingów w mieście. Uczestnicy ruszą spod Tesco przy ul. Energetyków, parkingu koło Palmiarni i przy Uniwersytecie Zielonogórskim przy al. Wojska Polskiego. Uczestnicy mają się spotkać przy centrum Zielonej Góry.

Dzisiejszy protest organizuje Ogólnopolski Strajk Kobiet w Zielonej Górze, którego jestem koordynatorką, współorganizuje też Instytut Równości. Mamy ogromne, męskie wsparcie. Dzisiejszy protest jest zatytułowany „PiS na wstecznym – my do przodu”, ponieważ mamy nadzieję, że władza, która niszczy prawa kobiet, depcze je, nie dojdzie więcej do głosu i nikt ich nie wybierze. Chcemy pokojowo, zaznaczam – pokojowo, z poszanowaniem praw innych osób – protestować przeciwko temu, że depcze się nasze prawa, że chce się z kobiet zrobić inkubatory, które będą zmuszane do rodzenia uszkodzonych płodów.

Demonstranci będą się poruszać głównymi ulicami miasta: aleją Wojska Polskiego, Zjednoczenia, Wrocławską czy aleją Konstytucji 3 Maja. Czy nie zakłóci to ruchu w mieście, które i tak jest już zakorkowane i nie przeszkodzi szczególnie tym, którzy jadą w stronę cmentarza?

Początkowo myśleliśmy też o akcji na parkingu pod cmentarzem, ale właśnie ze względu na to, by uszanować to, że zbliża się dzień Wszystkich Świętych, że ludzie będą na cmentarzu, zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Wielu zielonogórzan, setki, a nawet tysiące, wychodzi codziennie na ulice. Zresztą było widać, ile udekorowanych samochodów wyjechało na ulice w poniedziałek, aby protestować z nami. Oczywiście zawsze znajdą się osoby, które nie będą rozumiały naszych postulatów, nie będą rozumiały formy naszego protestu, ale nigdy nie jest tak, że 100% społeczeństwa będzie w danej sytuacji zadowolone.

Organizatorzy zachęcają, aby przybyć na protest także na rolkach, deskorolkach, rowerach i motocyklach.

autorzy: Maciej Noskowicz, Aleksandra Pietruszewska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00