WAŻNEZIELONA GÓRA:

Czy lubuskie jest gotowe na kolejną falę uchodźców z Ukrainy?

Czy województwo lubuskie przygotowane jest na kolejną falę uchodźców zza naszej wschodniej granicy? Takie pytanie pojawia się w przestrzeni publicznej. Jest ono o tyle uzasadnione, że końca konfliktu rosyjsko-ukraińskiego nie widać. Agresor atakuje w tej chwili miejsca, które mają zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że wraz ze zbliżającą się zimą Ukraińcy ponownie będą się chcieli przedostać do Polski. Wojewoda lubuski Władysław Dajczak w rozmowie z Radiem Index przyznał, że Polska jest gotowa na taki scenariusz.

Być może zdarzy się kolejna fala ludzi uciekających przed tą straszliwą wojną. Jesteśmy na to przygotowani, Mieliśmy informacje z ministerstwa, że z Ukrainy nie ma sygnałów, by jakaś większa część uchodźców zmierzała w stronę Polski. 

Dajczak dodaje, że samorządy, w tym nasz lubuski, są gotowe odtworzyć miejsca zbiorowego pobytu dla uchodźców ze Wschodu.

Te wszystkie miejsca zbiorowego pobytu w województwie lubuskim później zostały zlikwidowane, bo nie było potrzeby ich utrzymywania  Ale mamy ciągle w magazynach zarządzania kryzysowego przygotowaną odpowiednią liczbę łóżek i tych rzeczy, które są potrzebne. Możemy w ciągu jednej, góra dwóch dób wszystkie te miejsca odtworzyć, jeśli będzie taka potrzeba. 

Dodajmy, że w tej chwili w naszym kraju przebywa w Polsce ponad trzy miliony Ukraińców.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00