SPORT:

Pierwszy medal dla Polski w Falun

Polki w składzie Justyna Kowalczyk – Sylwia Jaśkowiec po heroicznej walce na finiszu uległy reprezentantkom gospodarzy Idzie Ingemarsdotter i Stinie Nilsson. Wyraźnie zwyciężyły Norweżki Ingvild Oestberg oraz Maiken Caspersen Falla.

Dla Justyny Kowalczyk, która skutecznie powetowała sobie pechowe czwarte miejsce, wywalczone podczas sprintu indywidualnego techniką klasyczna, jest to ósmy medal na mistrzostwach świata. Natomiast Sylwia Jaśkowiec po raz pierwszy sięgnęła po krążek mistrzowskiej imprezy, zapisując się w historii jako dopiero czwarty polski biegacz, który zdobył medal.

Justyna Kowalczyk wystartuje jeszcze na dwóch dystansach. 26 lutego zaprezentuje się wraz z koleżankami w sztafecie 4 x 5 km. Przedostatniego dnia mistrzostw 28 lutego pobiegnie na 30 km techniką klasyczną. Miejmy nadzieje po medal.

Odnotować należy także udany start naszej męskiej drużyny sprinterskiej. Para Maciej Kreczmer – Maciej Staręga zajęła ósme miejsce.

Dzień wcześniej byliśmy świadkami niezwykle ciekawej rywalizacji o tytuł mistrza świata na skoczni normalnej (HS 100) Liczyliśmy tu bardzo na udany występ naszego dwukrotnego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha. Skoczek nazywany „Rakietą z Zębu” od początku jednak nie mógł spasować się ze skocznią i w rezultacie zajął dopiero 17 miejsce, będące jednym z jego najgorszych startów w sezonie. Pozostaje mięć nadzieje że Kamil  zrehabilituje się 26 lutego podczas konkursu na dużej skoczni, w którym będzie bronił tytułu mistrza świata.

Niespodziewanym zwycięzcą okazał się Norweg Rune Velta, który pokonał faworyzowanego Niemca Severina Freunda oraz zwycięzcę tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni  – Austriaka Stefana Krafta. Bardzo dobrze zaprezentował się Jan Ziobro – 8 miejsce.