AZS:

Dobądź miecz i bądź jak Bruce Lee!

Kultura japońska zagościła w zielonogórskim AZS-ie. Zajęcia fakultatywne z karate tradycyjnego i iaido, to nowe propozycje dla studentów naszej uczelni.

Iaido, to stara japońska sztuka walki mieczem. Z bojowej sztuki walki przerodziła się w sztukę medytacyjną.

Kiedyś miała na celu błyskawiczne zadanie ciosu i zakończenie walki. Oczywiście dziś my nie używamy tych mieczy w walce między sobą. Robimy to w powietrzu z wymyślonym, zwizualizowanym przeciwnikiem – tłumaczy Paweł Szymczuk, instruktor iaido.

Początkujący adepci mają do dyspozycji bokken – drewniany miecz. Bardziej zaawansowani dobywają tzw. iaito, czyli wiernej kopii katany. Miecz waży ok. 1 kg, ale najistotniejsze jest jego wyważenie.

Wychodzimy naprzeciwko potrzebom ludzi, którzy troszeczkę się zasiedzieli. Wiadra potu tam nie wylejemy, jest to spokojny sposób kreowania kultury fizycznej. Zaczniemy od podstaw. Jak trzymamy miecz, jak się zachowujemy – zachęca Szymczuk.

Na początek jest słowo wprowadzenia o kulturze japońskiej, później pierwsze cięcia, mające za zadanie doskonalić technikę. Z czasem adepci pracują nad poprawą poszczególnych detali. Uczestnictwo w zajęciach iaido nie wyklucza treningów karate tradycyjnego.

To się pięknie wszystko przeplata, jeśli ktoś chce zacząć, to nie musi mieć żadnych podstaw – zachęca Dariusz Hejduk.

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie treningów karate?

Według starej, japońskiej tradycji ojciec przyprowadzał syna w wieku 5 lat, 5 miesięcy i 5 dni. Oczywiście można zacząć od późniejszego wieku, tu nie ma ograniczeń. Można ćwiczyć do końca życia – zapewnia Hejduk.

Student w wieku 20 lat, 20 miesięcy i 20 dni? Idealnie! Starszy i młodszy też. Nawet taki, który nigdy nie miał do czynienia ze sztukami walki.

Polityka małych kroków. Opowiadamy o Japonii, filozofii, uczymy podstaw, poruszania się, technik obrony i ciosów, po to, żeby później łączyć to w sekwencję. –  wyznaje Hejduk.

Zdaniem instruktorów karate tradycyjnego i iaido kultura japońska w naszym kraju obecna jest od wielu lat. Podwaliny kładli bohaterowie filmów.

Karate w Polsce narodziło się po Brucie Lee! Powstały różne kluby. Te, które przetrwały mają szeroko pojętą wiedzę jak nauczać. Tak jak karate i iaido, żeby móc prowadzić zajęcia muszą się sami kształcić – kończy Hejduk.

Zajęcia zarówno karate tradycyjnego jak i iaido odbywają się w hali przy ul. Prostej. Szczegółowy harmonogram, jak i całą rozmowę z Dariuszem Hejdukiem i Pawłem Szymczukiem – prowadzącymi zajęcia fakultatywne na naszej uczelni, znajdziecie poniżej.

Karate

Poniedziałek: 17:30 – 19:00

Wtorek: 20:30 – 22:00

Iaido

Wtorek: 20:30 – 22:00

Środa: 17:30 – 19:00

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X