AUDYCJE 96 FM:Kultura

Wziąć książkę, nie wziąść! O błędach językowych, lekturach i zawodzie rzecznika prasowego [ Zielona Góra czyta z Indexem]

Mój dom tonął w książkach- mówi nadkomisarz Małgorzata Stanisławska, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze i  jednocześnie gość kolejnego odcinka audycji Zielona Góra czyta z Indexem. Dzisiaj – między innymi – o błędach językowych, lekturach i zawodzie rzecznika prasowego.

 
To zawód z pogranicza public relations oraz dziennikarstwa. Na co dzień rzecznik prasowy reprezentuje instytucję w kontaktach ze środkami masowego przekazu. Nadkom. Małgorzata Stanisławska czuje się w swojej roli jak ryba w wodzie. Spełniła swoje marzenie, bo zawsze chciała pracować w policji.

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 1

Dobry rzecznik prasowy musi być medialny, otwarty na na pytania, dlatego też nasz gość nie unikał żadnego. Jaką rolę pełniła książka w domu rodzinnym Pani rzecznik?

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 2

W szkole było już inaczej, szczególnie w liceum, wtedy już nie wszystkie lektury czytała jednym tchem. Dobrze wspomina czytanie prozy Żeromskiego, a jak z Sienkiewiczem?

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 3

Jak podkreśla nasz gość, kiedyś książki czytano chętniej. Dlaczego?

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 4

Za to dzisiaj łatwo zauważyć, że książka ma konkurencję.

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 5

Wracając do tematu rzecznika prasowego, podkreślmy, że dobre cechy w tym zawodzie to również elokwencja i sprawność językowa. Nadkom. M. Stanisławska jest wrażliwa na błędy językowe.

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 6

Warto w tym miejscu przywołać też inny wyraz, przy którym nawet znani popełniają błędy. Włanczać- rzekł jeden z nich i zaczęło się. Żeby uniknąć językowej kompromitacji, przypomnijmy sobie poprawne formy: włączam, włączać, wyłączać, podłączać, odłączać. I już!

Praca nadkomisarz jest stresująca i specyficzna, ale na czytanie wieczorem znajduje czas.

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 7

Coś dla dzieci i dla siebie. Warto brać przykład. Od zawsze wiemy, że policja jest służbą na rzecz obywatela. W służbie tej poczytamy też Sienkiewicza. Ogień niszczył w Rzymie wszystko, ale dom Petroniusza ocalał.

 
Quo vadis” czyta Małgorzata Stanisławska:

Zielona Góra czyta z Indexem 06.04.2017 r., cz. 8

Matka Nerona to Agrypina, a nagroda miesiąca wędruje do Anny Filipińskiej. Rozpoczynamy serię pytań kwietniowych. Niedługo na kartach książki igrzyska. Czyje walki widzowie oglądają na początku?

Piszcie w prywatnej wiadomości na naszym fanpage’u Zielona Góra czyta z Indexem.
Kolejny odcinek już w czwartek o 10.30 na fali 96 fm!

 

Akademickie Radio Index wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze wspierają kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017, w tym szczególnie, upowszechnianie czytelnictwa.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: