TEATRZIELONA GÓRA:

Odmrażanie kultury od września – co planuje Lubuski Teatr?

W jakich warunkach będzie działał Lubuski Teatr od jesieni? Jego pracownicy na bieżąco śledzą sytuację epidemiologiczną i zastanawiają się, jakie znaleźć rozwiązanie, choć wiedzą, że nie sposób przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć.

– Zakładamy dwa warianty – przyznaje dyrektor teatru, Robert Czechowski.

Ciężko jest cokolwiek zaplanować. Oczywiście siedzimy, intensywnie myśląc, co się wydarzy za chwilę. Żyjemy z wyobraźni, więc nietrudno sobie wyobrazić, co może być. A z drugiej strony – ciężko to przewidzieć. Zakładamy dwa zasadnicze warianty, czyli normalność – wówczas mamy przygotowany repertuar z premierą „Ożenku”, ale to jest wariant dosyć mało prawdopodobny. Przygotowujemy się też do drugiego wariantu, czyli do teatralnego reżimu sanitarnego. W salach widowiskowych, takich jak nasza, z klimatyzacją, w praktyce można liczyć mniej więcej 100 miejsc na dużej widowni i 12 do 15 na małej.

Dyrektor pozostaje więc przy planach przeniesienia spektakli kameralnych na dużą scenę. Chodzi głównie o względy ekonomiczne, czyli opłacalność przedstawień.

Żeby to się przynajmniej wyzerowało. Jeżeli się gra spektakl taki jak „Ach, Odessa-Mama” czy „Piaf”, gdzie występuje niemal cały zespół lub cały zespół, to koszt takiego spektaklu jest bardzo duży. Więc musimy myśleć trochę sprytniej. Stąd wyjście w plener po rozmowach z sanepidem, bo jednak gdy gramy teraz w plenerze, obejmuje nas reżim ogródkowy, gastronomiczny, a nie teatralny. Co w praktyce oznacza na przykład 300 widzów, 250, a nie 50 czy 80.

Całą rozmowę z Robertem Czechowskim znajdziecie poniżej.

Gość na 96FM: Robert Czechowski

W studiu Radio Index 96 fm: Robert Czechowski, dyrektor Lubuski Teatr.Rozmawiamy o Lubuskie Lato Teatralne.

Geplaatst door Radio Index 96 fm op Donderdag 9 juli 2020

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: